Инвестиционната компания Електрохолд обяви своя план за изграждане на нова соларна централа с мощност от 100 МВ в землището на град Мъглиж, пише money.bg.
Съгласно предоставените данни, соларната централа в Мъглиж ще заема площ от 1270 декара, което може да се сравни с площта на Панчаревското езеро. Земите, върху които ще се реализира проектът, представляват необработваеми земи от осмата до десетата категория, преди промяната в тяхното предназначение. Очаква се строителството да започне в края на тази година и да завърши през средата на следващата. Предвидената инвестиция е около 100 милиона евро.
Инвеститор в проекта е Белозем солар парк 2, в която равноправни партньори са Ек Солар и Сизиджи. Техните собственици са съответно мажоритарните акционери в най-големия публичен холдинг в България – Еврохолд, собственик на Електрохолд, и компанията 360 Енерджи, която развива и управлява успешно ВЕИ проекти в България и Югоизточна Европа от 12 години. Същите инвеститори вече изградиха една от най-големите фотоволтаични централи в България – ФЕЦ Берила (123 МВ) в землището на с. Крайници, Дупница.
На момента проектът е получил всички разрешителни за изграждане, включително и по екологичното законодателство. Първоначалните планове на инвеститора се променят поради наличието на колония на европейски лалюгер на част от терените, предназначени за изграждане на фотоволтаичната електроцентрала. Присъствието на лалюгерите прави мястото важно хранително местообитание на защитените видове скален орел, царски орел, белоопашат мишелов и ловен сокол. Поради тази причина инвеститорът временно е преустановил всякакви подготвителни дейности по реализацията на проекта и съвместно с водещи учени от Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания (ИБЕИ) на БАН вече е разработил специална програма за опазване на местообитанието на лалюгерите, която е представена на РИОСВ – Стара Загора и е получила одобрение, включително от природозащитни организации в региона. Програмата предвижда редица мерки, включително изключване на части от терена и намаляване на площта за реализация на инвестиционното предложение.
“Πpи peaлизaциятa нa тaĸивa пpoeĸти aнгaжимeнтитe ĸъм oпaзвaнeтo нa oĸoлнaтa cpeдa ca oт oгpoмнo знaчeниe. Eĸипът ни ocъзнaвa cвoятa oтгoвopнocт и вaжнa poля в peaлизaциятa нa eĸoпpoгpaмaтa. Зaтoвa cмe в пocтoяннa ĸoмyниĸaция c мecтнитe oбщинcĸи и дъpжaвни cтpyĸтypи, ĸaĸтo и c пpиpoдoзaщитнитe opгaнизaции, ĸoмпeтeнтни пo пpилaгaнeтo нa мepĸитe oт плaн-пpoгpaмaтa, c цeл мaĸcимaлнa пpoзpaчнocт пpи изпълнeниeтo им,” ĸoмeнтиpaxa oт ĸoмпaниятa-инвecтитop Бeлoзeм coлap пapĸ 2.