С решение на БЕХ от 24.01 и на Съвета на директорите на “Мини Марица-изток” ЕАД от днес, от състава на управителното тяло на въгледобивното дружество е изваден Тодор Тодоров и вписана Илза Чинкова, научи от свои източници Радио Стара Загора.
Чинкова заема поста изпълнителен директор до провеждането на конкурс.
Всички останали предварително оповестени намерения за промени – увеличаване на Борда от 5 на 9 души и смяна на търговския адрес на дружеството от Раднево в София, не присъстват в окончателното решение.
Вписването на Илза Чинкова като изпълнителен директор до провеждането на конкурс, ще бъде отразено в Търговския регистър в срок до три дни.
Междувременно Министерството на енергетиката излезе с позиция, че подкрепя действията на Българския енергиен холдинг за промяна на седалището и адреса на управление на “Мини Марица-изток” ЕАД. В позицията се казва още:
“Независимо от взетото решение от Съвета на директорите на “Български Енергиен Холдинг” ЕАД, към настоящия момент не са извършени необходимите задължителни действия от страна на изпълнителния директор г-н Тодор Тодоров.
Въпреки, че след избирането му е надлежно вписан в Търговския регистър като член на Управителния съвет и изпълнителен директор на предприятието, последният не се е явил на заеманата от него длъжност повече от една седмица. Г-н Тодоров е бил длъжен да се яви на работното си място и да заеме мандатната си длъжност на 12.01.2022г., а последният се е явил едва на 18.01.2022г.
Бездействието на г-н Тодоров относно своевременното му встъпване в длъжност е грубо нарушение на закона и представлява заплаха за сигурността на Република България. “Мини Марица-изток” е предприятие, включено в списъка на стратегическите обекти от национално значение в енергетиката. С оглед установеното и изложено в настоящата позиция, очакваме съответните органи да се самосезират и да извършат надлежна проверка относно разкриване, предотвратяване, пресичане и неутрализиране на заплахите за националната сигурност.
Решението е взето при пълно съблюдаване на законите на Р. България – законодателят е възложил на общото събрание/едноличния собственик да определя начина на осъществяване на дейността на търговските дружества, включително определянето на седалището и адреса на управление на всяко едно дружество. Считаме, че промяна на седалището и адреса на управление на ММИ няма абсолютно никакво касателство с дейността на дружество, като нито се засяга правата и интересите на служителите/работниците на предприятието, нито на неговите контрагенти.
Министерството на енергетиката няма право да се намесва в управлението или в текущата оперативна дейност на публичното предприятие и следва да спазва правата му по отношение на упражняването на всички права на собственост в съответните дъщерни дружества. Не става ясно защо и как други субекти (включително организации) изразяват становища, препоръки и декларации относно извършването на действия и вземането на решения, които законодателят не е предвидил да имат право”, се казва още в съобщението на МЕ.
БНР/