Днес отбелязваме 35 години от историческия 10 ноември 1989 година – дата, която поставя начало на важни политически промени в България и сигнализира прехода от комунистически тоталитаризъм към демокрация и пазарна икономика. Въпреки че БКП продължава да се държи за властта, еднопартийната система е премахната едва година по-късно, а реалните икономически реформи започват 15 месеца след този пленум.
На 10 ноември 1989 г. пленумът на Централния комитет на БКП в резиденция “Бояна” гласува оставката на Тодор Живков, който е заемал поста генерален секретар на партията в продължение на 35 години. Оставката му, която идва под натиска на Москва, се произнася в присъствието на съветския посланик и представители на КГБ. Тази политическа буря бе предизвикана и от падането на Берлинската стена, събитие, което се случва само ден по-рано.
В пленума участват членове и кандидат-членове на ЦК на БКП, министри и председатели на областни народни съвети. Дневният ред включва два основни въпроса: доклад на Живков относно актуалната ситуация в страната и оставката му. След приемането на оставката, Петър Младенов е избран за нов генерален секретар.
На 17 ноември, по време на заседание на Народното събрание, Петър Младенов започва прехода към новото управление, като важен момент е и премахването на текстовете в Наказателния кодекс, криминализиращи критиката към правителството.
Промените не остават незабелязани от обществото, което на 18 ноември излиза на първия свободен митинг, организиран от неформални организации. Следващите седмици са наводнени от протести и искания за по-сериозни реформи, нови демонстрации се състоят в София и други градове. Опозицията, ръководена от Съюза на демократичните сили, изисква оставката на Младенов и по-бързи промени.
Чрез поредица на пленуми, включително този от 11 до 13 декември, БКП прави важни стъпки към парламентарна демокрация, предлагайки отмяна на член 1 от Конституцията, който осигурява монопола на партията. На 15 януари 1990 г. Народното събрание гласува отмяната на този член.
На 18 януари 1990 г. Тодор Живков е арестуван, съставлявайки крайъгълен камък в прехода към демокрацията. След като се провеждат първите многопартийни избори през юни 1990 г., България продължава да се адаптира към новата си политическа реалност.
В следващите години основната стратегическа рамка за преминаване към пазарна икономика се формулира с помощта на експерти от САЩ, но политическото напрежение и хаос затрудняват реализацията на реформите. България осъществява реални икономически промени едва след 1997 г., когато правителството на Симеон Сакскобургготски стартира успешни реформи.