Адресите на стотици хора се заличават от регистъра, когато се премахват незаконни постройки и те отиват в приюти за бездомни, казва адвокат Диана Драгиева
Над 109 хил. души в България са без документи за самоличност, каза пред БНР адв. Диана Драгиева от програмата за правна защита на Българския хелзинкски комитет.
По данни към юли тази година 180 хил. българи са без лични карти, но голяма част от тези хора живеят в чужбина и имат издаден документ за самоличност от друга държава, обясни тя. По думите ѝ това са несъществуващи хора за държавата.
Според нея тези хора са лишени от гражданската си самоличност – те нямат достъп до здравни, социални, административни и всякакъв тип услуги. Често тези хора се водят в полицията за установяване на самоличността им. Също така те имат силно затруднен достъп до съд и адвокат, защото не могат да бъдат идентифицирани, обясни тя.
В същото време хората със заличен адрес са длъжни да предоставят нов адрес и ако не го направят, са заплашени от глоба. По думите ѝ хората са принудени, често на ръба на закона, да търсят начин да се регистрират на някакъв адрес, някой път дори извън общината.
Без намесата на политическото ръководство тези незаконни административни практики ще продължат, категорична е адв. Диана Драгиева и добави:
“Една незаконна практика не може да се реши с друга незаконна практика”.
Припомняме, че в решение от 8 декември Административен съд – София-град отмени като незаконен пореден отказ на отдел „Български документи за самоличност“ при Столичната дирекция на вътрешните работи да издаде лична карта на две жени, регистрирани и живеещи на адрес, който столичният кмет Йорданка Фандъкова е заличила от регистъра на адресите. Причината за заличаването е, че къщите, в които жените живеят, са незаконни постройки. Те са част от ромска махала в столичния квартал “Орландовци”.