Препоръки за абитуриенти
Дори по време на баловете всички имат задължение да спазват Закона за движението по пътищата. Разпоредбите на Закона за движението по пътищата са в сила по всяко време.
По време на баловете нарушенията най-често се документират с автоматизирани технически средства и системи и не се налага спирането на автомобилите на място. Помни, че няма ненаказани нарушители, но това може да се случи и след бала. Ако познаваш Закона за движението по пътищата, ще си в по-голяма безопасност.
Нарушенията на някои от разпоредбите водят до много сериозни последици – прекратяване регистрацията на превозното средство, отнемане свидетелството за управление на МПС на водача, лишаване на водача от право да управлява МПС, отнемане на контролни точки, глоба и др. Законът е стриктен и спрямо управлението на МПС от неправоспособни и от водачи с концентрация на алкохол в кръвта или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.
Санкциите са сериозни и за собствениците на превозните средства, които са им ги предоставили. Ако пътниците не са поставили предпазен колан, наказанието е и за тях, и за техния шофьор. Ако ти мислиш за своята безопасност, ще гарантираш безопасността и на останалите Винаги поставяй собствената си безопасност на първо място! Не позволявай опасното поведение на твоите приятели да те постави в риск от пътен или друг инцидент.
Най-често по време на баловете се допускат следните нарушения:
– управление на МПС с превишена скорост;
– неправилно превозване на пътници (показване през прозорците или люковете;
– сядане върху рамките на вратите на автомобилите;
– изправяне от седалките на мотоциклетите без използване на опора; возене на повече пътници от броя на местата за сядане;
– неизползване на обезопасителен колан/каска);
– извършване на демонстративни и опасни маневри, при които неправилно превозваните пътници са застрашени от нараняване;
– отнемане на предимство на други участници в движението по пътищата;
– преминаване на червен сигнал на светофара;
– подаване на неразрешени светлинни и звукови сигнали и агресивно поведение към останалите участници в движението по пътищата, главно към пешеходците;
– управление на МПС от неправоспособни водачи;
– управление на МПС с концентрация на алкохол в кръвта и/или след употреба на наркотични вещества или техни аналози.
Осигури си шофьор за преди и след бала и празнувай спокойно. Най-добре е да имаш шофьор за деня на бала и дефилето с автомобили. Това може да е родител, друг близък или нает водач. Не се доверявай и не се качвай в превозно средство при водач, който вече е пил или е дрогиран. Използвай, че си в центъра на вниманието и се изпълняват твоите желания – вземи решение, което ще направи бала незабравим. При нужда потърси съдействие от родителите или други близки.
Празнувай, но се контролирай Празниците не скриват опасностите и не трябва да са оправдание за необмислено и рисково поведение. Емоциите и еуфорията водят до непредпазливост, безкритичност и опасна агресивност. Самоконтролът не пречи на настроението, но оставя повече спомени. Не прекалявай с алкохола и не се дрогирай.
Доказана заблуда е, че алкохолът и наркотиците повдигат настроението и те правят щастлив. Алкохолът има различни странични ефекти, които се проявяват неочаквано. Той изкривява възприятията и ако шофираш след употреба на алкохол, поведението ти може да бъде неадекватно. Алкохолното опиянение може да развали празника за всички в компанията. Наркотичните вещества също имат различно въздействие и създават измамно усещане за щастие, сила и непобедимост, за справяне с всички ситуации, за пренебрегване опасността или сериозността.
Управлението на МПС след употреба на наркотични вещества може да има тежки последици. Дори и да не шофираш ти, пътуването в автомобил с шофьор, употребил алкохол или наркотици, може да те постави в множество рискови ситуации. Ако сам ще шофираш, не пий алкохол. Шофирането с алкохол в кръвта над 1,2 на 1000 и шофирането след употреба на наркотици е престъпление Ако си правоспособен водач и сам ще шофираш по време на празниците, не пий алкохол. Ако ще се забавляваш на пълни обороти, намери си предварително опитен водач с уговорката да остане трезвен. Не забравяй, че изпитият алкохол кара човека да взима „смели” решения, които завършват тъжно и безславно.
Ако шофьорът е с концентрация на алкохол в кръвта до 1,2 на хиляда, нарушението е административно, но ако концентрацията на алкохол в кръвта му е над 1,2 на хиляда, това е престъпление по Наказателния кодекс. Освен че ще бъде наказан с глоба между 500.00 и 1000.00 лв., употребилият алкохол водач (при концентрация на алкохол в кръвта до 1,2 на хиляда) ще бъде лишен от право да управлява МПС между 6 месеца и 3 години; ще му бъде отнето свидетелството за управление на МПС до решаване на въпроса за отговорността и ще бъде прекратена регистрацията на МПС за срок от 6 месеца до 1 година. Според нарушението.