На 10 юли през 1966 година на връх Ботев в Стара планина е изградена телевизионната кула. Тя покрива с телевизионен и радио сигнал над 70 процента от територията на страната. Едни от основоположниците на кулата са братята Мечкареви от Калофер. Тримата мъже не се спират пред нищо, за да има днес телевизия.
Радиотелевизионната станция на връх “Ботев” е с най-висока надморска височина в България.
Станцията е построена при много трудни условия. Съоръженията, инертните материали са се изкачвали с катъри, по катърски пътеки, пътят след това е направен от трудови войски.
След проучванията от инженер Минко Топалов, началник радиовръзки към министерството на съобщенията, инженер Добри Стоянов в радиопредавателния център в Костинброд, като имам предвид височината и разположението на централната част на върха, възниква идеята за създаване на център за безжична телефония и ефективно радиотелевизионно покритие на страната и друга информация.
Затова в съседство с метеорологичната наблюдателница се построява сграда за съоръженията и обслужването на персонала.
На 26 януари 1956 е пусната в действие първата радиорелейна линия. На 10 юли 1966 година официално се открива радиотелевизионната станция на връх “Ботев”.
Връх “Ботев” става подходящ за връзки на БГА “Балкан”, на МВР, на МНО, специални институции, телевизионно радиоразпръскване, качествено радиопредаване на утракъси вълни. Затова се предприема разширяване на станцията и изграждане на 100 метрова кула за антените, триетажна битова сграда за около 70-80 души, ново електрозахранване. Успоредно с това е вървяла доставка на нова по мощност, качество и количество техника. 1966 е монтиран и пуснат в действие телевизионен предавател 20 киловата мощност, преди това – 0,6 киловата. Два УКВ предавателя за радио по 10 киловата – за “Хоризонт, “Христо Ботев”, програма “Орфей”.
Режимът на работа е непрекъснат – 24 часа с постоянен дежурен персонал. Излъчват се предимно национални радиотелевизионни програми. От август 2013 се премина от аналогово на цифрово излъчване за националните телевизии. За УКВ честотата, от която се излъчват двете национални програми на БНР – “Хоризонт” и “Христо Ботев”- около 60-65% покритие за цялата територия на България. Докато за цифровото излъчване на националните телевизионни програми то е организирано само в северната централна зона. Антените са насочени към Плевен и телевизионното покритие е 10%.
През радиорелейната станция преминава връзка на Ръководство въздушно движение и един от основите центрове на РВД е локализиран връх “Ботев”.
Радослав Първанов/