Споделяме интервю с младите фермери публикувано в “Агровестник”
Станимир и Димитър Минкови са братя близнаци от Казанлъшкото село Овощник. Възпитаници на Професионалната гимназия по механизация на селското стопанство в Мъглиж, те избират своя професионален път – земеделието.
Голямата им тръпка е хинапът. Стопанисват малък (засега) разсадник, отглеждат зърнено-житни и пролетни култури, печелят проекти, инвестират в техника… И се радват на много клиенти, приятели, на амбициозни стопани, които търсят новостите.
„Надявам се някой ден хинапът да бъде включен в сортовата листа на страната и да мине под фитосанитарен контрол“, сподели пред изданието Станимир, основно ангажиран с работата в градината.
Младите фермери гостуваха на „Агровестник“ в края на отминалата 2023-та. Изданието разговаря с тях за началото, за техния учител, за удовлетворението да оставиш след себе си плодно дръвче. И то не едно, а цяла градина…
Публикуваме цялото интервю от “Агровестник”:
Аз съм Станимир, наскоро открихме нашия разсадник и го нарекохме „Братя Минкови“. Брат ми Димитър отглежда и зърнено-житни култури на 500 дка. Участвахме по европрограмите, Мярка 6.1 за Млад фермер и сме одобрени. Предстои ни да сключим договор. Радваме се, че ни одобриха, защото инвестицията не е малка.
Димитър: Част от парите ще вложим в закупуването на техника, която ни е необходима за разсадника.
Станимир: Но нека отдадем заслуженото на нашия учител. 22 години работим при Стоян Господинов, собственик на разсадник в близост до Овощник. Започнахме при него след завършване на средното си образование. Първо се включих аз, след като завърших казармата, след това постъпи и брат ми. А и цял живот родителите ни са отглеждали животни, зеленчуци, дръвчета. Така е на село.
Разбира се, в началото и идея нямахме за дейността, която започнахме. Наесен присаждахме, напролет дръвчетата бяха обозначени с бели лентички, непонятна ни беше дейността, а и целият процес, бихме казали. Но г-н Стоян Господинов ни гласува доверие, назначи ни на трудов договор, научи ни да присаждаме и… удовлетворението дойде.
РАБОТАТА НИ ЗАВЛАДЯ…
Усвоихме технологията, три години минават докато едно дръвче стане готово за засаждане. Записахме и агрономство в Тракийския университет, необходима ни беше тази специалност. Завършихме бакалавърска степен, сега продължаваме с магистратура по Растително-защитни технологии. Доволни сме, всеки специалист трябва да има необходимото образование, но не са без значение и контактите с колегите.
Първите дръвчета, които облагородихме бяха ябълки, в началото дневно постигах аз лично едва 250 бр. Но с времето ставахме все по-сръчни и достигахме по 1000 бр. Ябълките са на вегетативна подложка, костилковите – на семеначета. Трупахме опит, но
ХИНАПЪТ НИ ВПЕЧАТЛИ НАЙ-МНОГО, ТОЙ ПРОСТО НИ ГРАБНА!
Как тръгнахме с този вид? В разсадника на Стоян Господинов бяха останали 15 дръвчета, разлистиха се напролет, сортът беше Ланг. Разбирайте, това беше преди десетина години. Той беше решил да ги остави, дори да ги изхвърли. Досвидяха ни се буквално, попитахме го, взехме ги и ги засадихме в двора на къщата. Прихванаха се, но и аз ги обгрижвах постоянно. На следващата есен дойдоха купувачи, настояваха и им ги продадохме.
Хареса ми този овощен вид, макар че технологията по създаването на фиданките е трудна, като се започне от събирането на плодовете, до изваждането на костилките, рътенето, засяването, производството на подложки…
Работата ме увлече, събрах плодовете от дивите сортове, посях ги, поникнаха, разсадих ги в двора и
С БРАТ МИ РЕШИХМЕ „ДА СЕ КАЧИМ НА ПО-ВИСОКО СТЪПАЛО“.
Калемите са коленчати, трудно се прихващат, но ние правехме каквото е необходимо. Не всички присадени дръвчета се прихващаха, но това не ни отказа. Открихме подходящата за нас технология и през тази, 2023-та, имахме 1800 хинапа, които продадохме много бързо.
Днес разсадник „Братя Минкови“ предлага четири сорта хинап. Основният е Ланг, с който започнахме, плодовете му са крушовидни, едри и много вкусни. Сорт Ли е по-едър, по-сочен, но аз лично предпочитам първия, той става и за прясна консумация, и за сушене. А от Ли се приготвят сладка, компоти. Имаме и още два сорта – „Тигров зъб“ и Р5 (Руски 5), плодовете му са по-дребни, но са изключително красиви, лъскави, имат вид на едри черни маслини. „Тигров зъб“ е най-късният сорт хинап, зрее през ноември, сланите не му пречат, а плодовете (продълговати) са изключително издръжливи. Това е сорт, който няма бодли. Сорт Ли е с бодли, но при беритбата не се докосваш до тях.
След 10 години вече можем да кажем, че усъвършенствахме технологията. Много стопани се интересуват от издръжливостта на този овощен вид. Хинапът е студоустойчив, издържа до минус 28-29 градуса. Не е капризен, не се напада от вредители. Имаме клиенти от Сев. България, от Варненско, Бургаско, създават цели плантации с хинап.
Хинапът изисква само вода и пролетно подхранване. При засаждане е подходящо запасяващото торене с троен суперфосфат и с калиев сулфат. Не е взискателен и към почвите, разбира се, обича по-богатите.
В нашия разсадник дейността е разширена, започнахме производство на почти всички видове овошки, не можем да се похвалим с голям обем, но нали разбирате, че работната ръка е кът. От костилковите сме заложили сливи, кайсии, череши, по няколко сорта. Тази есен ще предложим ОКОЛО 10 000 ДРЪВЧЕТА. По европроекта ще засадим и лешници. Сортовата листа като цяло е богата.
Разсадникът ни е разположен на 8 дка, в близост до с. Овощник, Ще се наложи да го разширим с 8 дка овощна градина, ще я вземем под наем от наш приятел. При нея ще разчитаме на сливите, сортовете са десертни, невероятно вкусни, едри и привлекателни. Досега инвестирахме само собствени средства, ПО 15 ЧАСА ДНЕВНО СМЕ РАБОТИЛИ И ТО 7 ДНИ В СЕДМИЦАТА, за да постигнем всичко това. Заделяхме от заплатите си, направихме си отклоняваща секция на фрезата. За изработката на проекта се доверихме на експертите от Областната служба за съвети в земеделието – Стара Загора. Г-н Ганчо Ганчев се зае с тази задача.
За разсадника ни трябва малогабаритна техника, насочихме се към марката „Кубота“, трактор от 18 к.с. Решихме да го закупим нов, ще ни е необходима и вентилаторна пръскачка, култиватор, както и скоба за вадене на дръвчетата.
Димитър: Аз разполагам с голям трактор и необходимия към него прикачен инвентар. Отглеждам пшеница, а напролет ще засея слънчоглед и лен, отглеждам и малко люцерна. Ленът всъщност ще дойде като четвърта култура. Стопанството ми е от 500 дка, увеличавах го поетапно. Собствениците на земя ни се доверяваха безрезервно. Преди 3 години започнах едва с 57 дка, с руски трактор, впоследствие закупих „Клаас“ от 120 коня, плуг. Сега кандидатствам за сеялка и пръскачка, по Мярката за иновации в техниката трябва да има задължително нещо иновативно. Сеялката е със секционен контрол, компютъризирана, общо стойността на двете машини е 66 000 лв. без ДДС. 50% от сумата ще ми бъде възстановена.
Работата ни харесва, понякога е уморителна, но дейностите в разсадника и градините ни действат успокояващо. Например, като сме били на лекции в университета и се върнем, бързаме да отидем в разсадника. Следим и новостите в областта на растителната защита.
Горди сме, че у нас няма производител на овошки, който да е произвел повече хинап от нас – 1800 бр. Нещо повече, събрахме плодчетата от тях и ги продадохме.
Какво ни предстои? Да прекараме ток до разсадника, да финализираме с проекта и да си закупим техниката.
Станимир: Отбележете, че бих желал много скоро хинапът да бъде включен в сортовата листа на страната и да мине под фитосанитарен контрол. Заслужава го, нали е овощен вид!
За поръчки и консултации позвънете на Станимир Минков – 0895 43 66 57
/Интервю “Агровестник”, Велина ПЕТКОВА/