Министерство на културата (МК) не одобри проект за обновление на читалище „Светлина – 1861“ в град Шипка, което е паметник на културата с регионално значение, каза депутатът от ГЕРБ-СДС Илияна Жекова на пресконференция в националния пресклуб на БТА в Казанлък. Тя беше категорична, че ще настоява за преразглеждане на това решение. На пресконференцията присъстваха още заместник-кметът на град Казанлък по проекти с външно финансиране Лилия Цонкова и кметът на град Шипка Василка Панайотова.
Лилия Цонкова обясни, че читалище „Светлина – 1861“ е един от най-важните обекти за Община Казанлък. Още през 2020 година Общината разработи и подаде проектно предложение за укрепителни дейности и ремонт на покрива на читалището, което беше финансирано и през 2021 година беше успешно изпълнено и отчетено, посочи тя. „По същата програма за финансиране на недвижими културни ценности и паметници на културата от регионално и национално значение подготвихме проектно предложение за втори етап, в което включихме дейности по отношение на фасадата, подмяна на дограма, изграждане на мълниезащита и изграждане на покривна пристройка към сградата“, обясни Цонкова. Това предложение не беше финансирано от Министерство на културата с мотива, че дейностите не са в областта на консервацията и реставрацията, и не съвпадат с приложената виза, посочи тя.
В заповед на Министерство на културата от февруари 2020 година, с която се определя читалището за паметник на културата, е уточнено, че териториалният обхват на читалището съвпада с УПИ, в който се намира и новопостроената пристройка, каза Цонкова. По думите й в заповедта е включен и текст, че се допуска тази пристройка да се адаптира за функциите на читалището. По нейно мнение, след като МК не приема дейностите по продължение на пристройката за допустими по програмата, би следвало да се изключат и да се финансират само тези, които касаят сградата на обекта. Тя отбеляза, че това е направено по отношение на други обекти от одобрения списък, някои от които не са паметници на културата.
Илияна Жекова обясни, че като народен представител се е възползвала от законовото си право да поиска становището на министъра на културата в оставка Атанас Атанасов. В писмен отговор той посочва като мотив за отказа това, че „дейностите не са в областта на консервацията и реставрацията, и не съвпадат с приложенията на съгласувателната виза“. Тя запита защо не е взета предвид заповедта от 2020 година, според която пристройката е част от сградния фонд на читалището и защо не са одобрени дейностите по останалата част от сградата. По думите й няма възможност Община Казанлък да извади от количествено-стойностната сметка частта на пристройката, за да се финансират останалите части и отказът е окончателен.
„Не искам да си мисля, че тук има някаква политическа намеса във връзка с това, че Община Казанлък се управлява от кмет от политическа партия ГЕРБ“, коментира Жекова и допълни, че когато става дума за културни обекти, които носят в себе си духовните ценности на нашите предци, нещата не трябва да подлежат на политическа конюнктура. „Като народен представител ще направя всичко възможно в следващите дни да организираме среща с министър Атанасов и ще настояваме този проект да получи поне частично финансиране“, каза тя. Жекова обясни, че има последваща заповед от 5 юли т.г., с която са одобрени още два допълнителни проекта за други обекти в страната, което означава, че съществува възможност да се допълват списъците с одобрени проекти.
Читалище „Светлина – 1861“ е с изключително голямо културно значение не само за региона, но и в национален и международен мащаб, защото тази сграда е важна не само като духовен център, но и като архитектура, коментира Василка Панайотова. Тя напомни, че сградата е умалено копие на Народния театър „Иван Вазов“ в София. След като толкова средства са се влели в тази сграда, не намирам логична причина да се спира последващото реконструиране, коментира Панайотова. Според нея Атанасов трябва да види на място в Шипка как изглеждат нещата след първия етап и тогава да вземе решение за втория.