Mикробите в океаните и почвите по света са започнали да еволюират така, че да могат да се хранят с пластмаса. Това показва ново проучване.
Учени са сканирали повече от 200 млн. гена, открити в ДНК проби, взети от околната среда, и открили 30 000 различни ензими, които могат да разграждат 10 различни вида пластмаса.
Проучването е първата широкомащабна глобална оценка на потенциала на бактериите да разграждат пластмаса. Установено е, че всеки четвърти от анализираните организми притежава подходящ ензим. А броят и видът на откритите ензими съответстват на количеството и вида на замърсяването с пластмаса на различни места.
Резултатите предоставят доказателства за измеримо въздействие на замърсяването с пластмаса върху глобалната микробна екология, твърдят учените.
Милиони тонове пластмаса се изхвърлят в околната среда всяка година, а замърсяването вече обхваща цялата планета – от върха на Еверест до най-дълбоките океани. Намаляването на количеството използвана пластмаса е жизненоважно, както и правилното събиране и третиране на отпадъците. Но към момента много пластмаси трудно се рециклират. Използването на ензими за бързо им разграждане до техните градивни елементи би позволило от старите пластмаси да се произвеждат нови продукти, което би намалило нуждата от производство на първична пластмаса. Новите изследвания откриват много нови ензими, които да бъдат изследвани и адаптирани за промишлена употреба.
Близо 60% от новите ензими не се вписват в нито един от известните класове, казват учените, което предполага, че тези молекули разграждат пластмасите по неизвестни досега начини.
Източник: The Guardian