Европейски средства в размер на 7 млн. лв. може да получи Община Казанлък за обезопасяване, консервация и реставрация на Дом-паметника на Българската комунистическа партия (БКП) на връх „Бузлуджа“. Проектът е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции с водещ партньор Община Казанлък, която е одобрена за финансиране. Това каза кметът на общината Галина Стоянова на пресконференция в пресклуба на БТА, част от информационната кампания във връзка с предстоящия местен референдум на 17 ноември, в който жителите на Казанлък ще решат дали местната администрация да поеме за срок от десет години управлението на паметника, който в момента е държавна собственост.
На пресконференцията присъстваха също председателят на Общинския съвет Николай Златанов, председателят на Гражданския консултативен съвет Цветолина Цветкова, директори на културни институти.
Стоянова подчерта, че изискване за изпълнение на проекта е Община Казанлък да управлява обекта, а средствата са целеви и не могат да бъдат вложени в друго. Тя отбеляза, че по закон предоставянето на управлението на монумента от страна на Областната администрация може да стане с искане на кмета и без други процедури, но процесът по социализация ще бъде дълъг и е извън мандатността на един кмет. „По тази причина реших да отнеса въпроса към гражданите, които трябва да решат дали този паметник ще продължи да се руши, или ще бъде реставриран и запазен за поколенията“, коментира Галина Стоянова. Тя посочи, че е отнесла въпроса към Гражданския консултативен съвет, след което е сформиран инициативен комитет, а решението за провеждане на местен референдум е гласувано от Общинския съвет. Жителите на общината ще трябва да отговорят на въпроса „Подкрепяте ли община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот – частна държавна собственост „Дом паметник“ на връх Бузлуджа за 10 години?“.
Кметът каза, че крайната идея е превръщането на монумента на връх „Бузлуджа“ в международен конгресен и културен център. Искам категорично да заявя, че Община Казанлък няма намерение да възстановява идеологически паметника, а се фокусираме върху неговата културна стойност, каза Стоянова и коментира, че той е разпознаваем обект в световен мащаб със своята архитектура.
Галина Стоянова отбеляза още, че дейностите по монумента „Бузлуджа“ няма да изискват дофинансиране от общинския бюджет, достатъчни ще бъдат средствата по европейско финансиране. Тя напомни, че Община Казанлък има сериозен опит в консервацията и социализирането на национално културно наследство – вече от повече от 15 години администрацията управлява тракийските светилища в долината и ги социализира изцяло с европейски средства. По отношение на срока за управление тя уточни, че това е законовата процедура – Община Казанлък има право да го поиска за срок до 10 години, както е и с всички тракийски гробници. След изтичането на този срок, се отправя ново такова искане. Кметът отбеляза, че по закон предоставянето за безвъзмездно ползване на паметници на културата от национално значение, какъвто е и този на „Бузлуджа“, се предоставя на общини, а участието на неправителствени организации по време на процеса отново ще се случва по законовата процедура, след консултации с Министерството на културата и с одобрение на Общинския съвет.
По думите на Стоянова, при разписване на проектното предложение е направен и детайлен финансов анализ, според който инвестицията, която ще бъде направена, може да бъде възвърната, след като паметникът бъде отворен и започне да функционира. Местният референдум в Казанлък няма да реши задачата на държавата. Ако държавата знаеше как да действа, „Бузлуджа“ отдавна щеше да бъде реконструиран и социализиран. За нас е важно паметникът да не изглежда, както може да се види сега. Ние трябва да можем да обясним на идните поколения защо сме защитили този паметник. Важно е да спрем разрухата, защото ще бъдем съучастници в нея, ако сега не вземем правилното решение, каза още кметът. Тя посочи, че референдумът се прави за обект със световно значение, като, по думите ѝ, това е демократичният път. Стоянова допълни, че за да бъде предстоящият референдум валиден, е необходима избирателна активност от 40 на сто от имащите право на глас в общината и призова жителите на 17 ноември да излязат и да дадат своя глас.
Директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров коментира, че състоянието на паметника „Бузлуджа“ в момента е доказателство за социалните проблеми, които има нашето общество. „Община Казанлък дава възможност на обществото да реши дали да стопанисва този монумент, или да го остави да се руши“, каза той и изрази мнение, че паметникът има място в нашата културна топография – най-малко заради своите естетически качества. Д-р Петров напомни, че върху него са оставили своята следа видни художници, а архитектурата му го превръща в разпознаваем в световен мащаб обект, което от своя страна привлича туристопоток. Той също призова жителите на Казанлък да се възползват от правото си да решат дали искат този паметник да бъде част от културната идентичност на региона.
Според директора на Исторически музей „Искра“ самият факт, че държавата в лицето на Министерството на културата е дала на паметника статут на културна ценност с национално значение, е задължителна основна база, за да се вземат стъпки към дългосрочна визия за неговото опазване. Той също подчерта, че Община Казанлък има сериозен опит в управлението на такива паметници.
Във връзка с предстоящия местен референдум предстоят още информационни събития. На 6 ноември Исторически музей „Искра“ и Художествената галерия ще бъдат домакин на отворена дискусия по темата, на която са поканени всички жители на общината.
В края на пресконференцията гостите имаха възможност да видят три от интервютата, които ученици от местната Профилирана природоматематическа гимназия са заснели по темата. Своето отношение към паметника и към предстоящото допитване в тях изразиха почетните граждани на Казанлък д-р Бойчо Бойчев и Владимир Спасов и бившият вицепремиер и дългогодишен дипломат Меглена Плугчиева. Останалите интервюта ще бъдат прожектирани по време на дебата на 6 ноември.
БТА/