Сахил Лавиня, основател на платформата за маркетинг на съдържание Gumroad, направи изявление в Twitter, за да говори за необходимостта да се работи върху технологии, които ще увеличат плодовитостта: “Трябва да инвестираме в технологии, които ще направят раждането много по-бързо, по-лесно, по-евтино, по-достъпно… Синтетични матки и т.н. например”.
Предложението му беше отговор на изявление на Илон Мъск, който писа за проблема с намаляването на плодовитостта на Земята, който го тревожи сериозно. Мъск призова за борба с този проблем, защото бездействието може да доведе до факта, че просто няма да има кой да колонизира Марс, за което мечтае главният изпълнителен директор на SpaceX.
Лавин беше подкрепен от неговия колега, съосновател на блокчейн системата Ethereum, руско-канадския програмист Виталий Бутерин. Той отбеляза, че създаването на синтетични утроби ще позволи на жените да работят повече, което ще намали финансовото несъответствие между мъжете и жените.
“Синтетичните утроби ще премахнат тежкото бреме на бременността, което значително ще намали неравенството”, пише Бутерин в Twitter.
В мрежата подобни предложения бяха посрещнати негативно: някои дори го сравниха със сюжета на филма „Матрицата“: “Толкова е антиутопично… Защо не създадем система, при която всеки, който допринася за обществото, печели достатъчно, за да създаде семейство, да си купи къща и да живее, вместо постоянно да губи пари поради инфлация?”
Идеята на ИТ специалистите се оказва, че има и предимства:
“Нито една от жените не е станала по-красива след раждането. Слава Богу, отминаха дните, когато жените бяха принудени да раждат по 6-7 деца, защото 4-5 от тях ще умрат от треска или коремен тиф. Защо да не делегирате раждането на машини? Това е логичната следваща стъпка след сурогатното майчинство. Жените няма да трябва да изпитват хормонален дисбаланс и да вземат болнични и майчинство, няма да им се налага дълго време да преминават през възстановителен период, да рискуват здравето си…”
“Тук има само един проблем – положението на жените в обществото ще се влоши, защото “смисълът” им ще изчезне. Защо винаги се съобщава отделно по време на терористични атаки и бедствия колко жени и деца са загинали? Защото това е нашето бъдеще. Ако една жена умре в разцвета на силите и живота си, умира и биологичният й потенциал – възможността да даде на света и страната потомство. Сега си представете как ще изглежда едно общество, където всяка жена ще трябва да дари яйцеклетката си в банката до 22-годишна възраст”.