Мариус Куркински, Мира Добрева, Георги Тошев и проф. Петър Стоянович са сред гостите на 30-ото издание на Чудомировите празници в Казанлък, посветени на живота и творчеството на именития писател, художник и краевед Димитър Чорбаджийски – Чудомир. Това съобщи за БТА директорът на едноименния литературно-художествен музей в Града на розите Добрина Матова. Сред гостите са още проф. Алберт Бенбасат, Боян Боев и много други, а традиционният конкурс за карикатура за втора поредна година е с международно участие.
Според предварителната програма официалното откриване на празниците ще бъде на 25 март, а поредицата от културни събития ще продължи до 1 април и по традиция ще завърши с връчването на 21-ата наградата за „Комедиен хит на сезона“.
На казанлъшката сцена ще бъдат представени пет спектакъла по произведения на Чудомир, сред които е и моноспектакълът “Нашенец” на Мариус Куркински. “Много сме щастливи, че той е решил да работи по Чудомир, а музеят беше негов постоянен консултант за казанлъшки диалектни думи и изрази”, каза Матова.
Пет са и литературните представяния, които тази година със сигурност ще заинтригуват читателите, коментира директорът. Сред тях са първият роман на журналистката Мира Добрева “Светулки сред сенките”, книгата „Когато големите станат малки“ на проф. Алберт Бенбасат. В литературната програма ще вземат участие още Георги Тошев, проф. Петър Стоянович и Боян Боев, който също е един доста нашумял автор, особено в мрежата, посочи Матова.
Темата на тазгодишното издание на конкурса за карикатура е “Дон Кихот и Санчо Панса”, а гости ще бъдат организаторите на испанския конкурс от родния град на Мигел де Сервантес – Алкала де Енарес край Мадрид. Същата е темата и на училището за карикатура, което започнахме доста плахо, но то се радва на голям интерес и тази година ще бъде неговото седмо издание, добави Добрина Матова.
За поредна година ще се състои и научната конференция, посветена на Димитър Чорбаджийски, а темата тази година е “Посланията на Чудомир”. Научен ръководител е проф. Марин Добрев. До момента има 13 заявки за участие, но се очакват и още, а вече в печат е и изданието на представените доклади в предходната конференция, в която 12 учени представиха малко известни факти за живота и работата на твореца под мотото „Чудомир – познатият непознат“. Съорганизатори на конференцията са Националният парк-музей „Шипка – Бузлуджа“ и Историческият музей „Искра“.
По време на Чудомировите празници ще бъде открита и изложба на неговата съпруга Мара Чорбаджийска, от рождението на която тази година се навършват 130 години, напомни още Добрина Матова. Още редица събития са включени в програмата на предстоящото издание на празниците, а в началото на март предстои да бъде оповестена по-подробна информация за тях.
Организатори са Литературно-художествен музей “Чудомир”, фондация “Чудомир” и Община Казанлък.
БТА – Казанлък