Очаква се работата да започне в края на февруари, средствата са от ДФ „Земеделие“
С проект на стойност 330 000 лв по програма, финансирана от ДФ „Земеделие“ ще бъде ремонтирана църквата при девическия манастир „Свети Николай“ край Мъглиж, съобщи в началото на новата 2022 година кметът на общината д-р Душо Гавазов.
Партньор в начинанието е старозагорската сета митрополия, идеята е да бъде укрепена конструкцията на църквата, която е нарушена в резултат на подкопаване каменните основи от коренната системата на вековно дърво.
Очакванията са програмата да бъде отворена в края на февруари и тогава да бъде обявена класацията, от общината имали уверения от специалистите, че проектът им отговаря на на всички изисквания.За това намекна в предколедната си среща с медиите от Града на липите и митрополит Киприан, който сподели че вече имало и желаеща да заживее в една от манастирските килии там монахиня, след като вече близо 5 години те стоят празни след кончината на сестра Венемиана.
Дългогодишни изследователи са категорични, че днешния „Свети Николай“ е наследник на прастария „Свети Архангел Михаил“, който бил още по-навътре в диплите на Стара планина. Сред доказателствата е и мраморна плоча с вдълбан образ на патрона на манастира – Св. Николай Чудотворец и годината 1490.
Според една преписка към евангелие от 1572 г., обителта е била жестоко ограбена и разрушена през 1623 г., когато „еничърът Силни Склав, изпратен от султан Мехмед II, взел от Мъглиж 8013 еничарчета, а след това ограбил и разорил манастира и погубил йеромонах Гервасий и трима монаси“. Според друга приписка от същото евангелие, през 1673 г. манастирът отново съществувал…
Изключително голям интерес за изследователите представлява уникалния за България , а и за останалите страни на Балканите стенопис, на който през 1909 година казанлъшкият зографи сподвижник на Левски и негов личен куриер Петко Ганин /1839-1913/ изобразява покровителя на Ирландия свети Патрик. А в съседство рисува светите братя Кирил и Методий.
Поръчката била дадена от ирландския благодетел Пиърс О Махони, който по онова време съгражда в София приют за 32 българчета – сираци от останалата поробена Македония.
Тезата за ирландския светец разбира се не се приема еднозначно, има и твърдения, че това всъщност неговия източноправославен съименник от град Пруса /Бруса/, макар митрата да е недвусмислено католическа. Според една от тезите появата на точно този светец било своеобразен реверанс към тогавашния цар Фердинанд и станало под натиска на великотърновския владика по онова време Йосиф Бакърджиев.
Мъглижани очаква и още едни 330 000 лв по проект, финансиран от ДФ „Земеделие“, те ще бъдат използвани за ремонта на старата черква „Свети Димитър“ в градчето, която през 1974 година е обявена за паметник на културата.Градежът му е бил започнат от майстор уста Кольо Фичето , но е завършен през 1891 година от ученика му, майстор Генчо Новаков-Малкия. Сградата е триконхална с купол и камбанария над западния вход. Камбанарията е строена след 1921 година от местни майстори – строителна група под ръководството на Смил Дончев от Мъглиж. Олтарната преграда е поставена след извършена реставрация, но в нея са използвани резбованите царски двери на първоначалния иконостас, работен и завършен през 1905-1908 г. от Генчо Новаков. Запазени са и иконостасните икони, рисувани по това време от известния габровски художник Рачо Тихолов. Интериорът е реставриран през 1979 г. от Русков от Стара Загора. Според един източник църквата е осветена от Старозагорския митрополит Павел, а според друг надпис в църквата – от Пловдивския митрополит Максим през 1893 г. Някои изследователи наричат архитектурния стил, в който е изградена църквата, с името „Възрожденски барок“. От общината обясняват, че със средства от дарител ще бъде възстановено и неделното училище към храма. ю
Източник: Христо Христов/ Монитор