Легализацията на индустриалния коноп мина на първо четене в комисия,съобщи „Дневник“.
Комисията по земеделието, храните и горите в парламента прие на първо четене промени в Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите (ЗКНВП), които дават възможност да се разреши преработката на индустриалния коноп в България. Измененията бяха внесени от депутати от „Демократична България“, „Продължаваме Промяната“ и „Има такъв народ“ и опозиционната „Възраждане“. Против бяха депутатите в комисията от БСП, а ГЕРБ се въздържаха.
Подобна промяна вече е инициирана веднъж през 2016 г., но тогава тя не беше приета.
Главният прокурор Иван Гешев внесе преди седмица в НС становище, с което не подкрепя внесения законопроект за изменение и допълнение на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите.
Според Гешев липсва ясно разграничаване между индустриалния коноп (Cannabis Sativa L.) и марихуаната (Cannabis Indica). Освен това нямало и възможност Министерството на здравеопазването да осъществява текущ или последващ контрол върху съдържанието и концентрацията на активно вещество в добитата продукция. Съображенията на вносителите не са базирани на законодателна целесъобразност, твърди още главният прокурор.
Цялото писмо на главния прокурор вижте ТУК
Отглеждането на индустриален коноп в България е напълно легално и е съобразено с регламентите на ЕС. Преработването обаче не e. Ето защо отглежданият у нас коноп (колкото и малко да е той) се преработва отвъд граница, или само на 50-ина км от българската земя се извлича печалбата от ресурс, придобит тук.
България има богата традиция в производството на стоки от индустриален коноп до средата на XX век, когато отглеждането му е изцяло забранено. През 90-те години то отново е разрешено, но преработката и производство на продукти е строго ограничена до „предназначени за влакно, семена за фураж и храна и семена за посев“.
На общностно равнище в ЕС растението канабис (Cannabis sativaL.) се счита за селскостопански продукт и за „промишлено растение“ както за отглеждане, така и за производство на семена съгласно Регламент (ЕС) 1308/2013 и може да се отглежда законно, стига съдържанието на THC в тях да не надвишава (действителните) 0,2 %.
Сходни разпоредби могат да бъдат намерени в националните законодателства.
Индустриалният коноп се отглежда без пестициди и с малко вода, а при растежа се абсорбират 1,6 тона въглероден диоксид. Кореновата му система достига до 200 см и повишава качеството и състава на почвата. Всички негови части могат да бъдат използвани и продавани,посочват вносителите на законопроекта..
Маслото от семената на индустриалния коноп се използва за биоетанол, което е гориво. Сега за това се преработва царевица. От един декар индустриален коноп може да се произведе два пъти повече биоетанол, отколкото от един декар царевица, обясняват в мотивите си депутатите. Освен това консумира с 66% по-малко вода, отколкото традиционната култура.
Освен това от един декар коноп се произвежда хартия колкото от 4 декара дървета. Конопът расте за 4 седмици, а дърветата – за 20 години, посочват вносителите на законопроекта.
Отглеждането на индустриален коноп в България е легално и е съобразено с регламентите на ЕС. Противоречието идва от различното третиране на възможностите за преработка. Според допълнителната разпоредба на Закона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите, “конопено растение” означава “всяко растение от рода на конопа”. “Коноп” означава листата и/или цветните и плодните връхчета на конопеното растение. „Хашиш“ означава отделената по механичен път смола от конопеното растение или конопеното растение, подложено на механична обработка, в резултат на която не могат да се разграничат отделните му части. „Хашишово масло“ означава смолист сок от конопено растение, извлечен по химичен път.
Така на практика се блокират повечето, ако не всичките, възможности за преработка на индустриален коноп, а производителите се лишават от най-печелившата в момента част – извличането на канабидиол (CBD), който се съдържа най-вече в цветовете и листата. По регламент при индустриалния коноп съдържанието на друго вещество в тях – психоактивният тетрахидроканабинол (THC), трябва да e под 0.2%. В някои страни са разрешени 0.3%. При сортовете, от които се добива марихуана, съдържанието му е от 3 до над 20%.
Контролът върху отглеждането на индустриален коноп е поверен на Министерството на земеделието и храните. Той се урежда с наредба, чийто последен вариант е от 2018 г. Според нея министърът на земеделието издава разрешение за отглеждане на растения от рода на конопа (канабис) със съдържание под 0.2 процента тетрахидроканабинол, определен в листната маса, плодните и цветните връхчета. Предназначението на добива е за влакно, семена за фуражи и храна, семе за посев, търговия с растенията и продукцията от тях.