В България човек има какво да види през всяко време на годината.
Зимата, която уж сковава всичко при нас не е никак скучна.
Коледари, сурвакари, а след тях и кукери сякаш внасят обновление в живота ни.„
Кукерите са нашите пазители още от древността. Ще направя една ретроспекция на това от къде идват кукерите.
Целият ритуал с кукерите тръгва още от древна Тракия, от цар Ситас, познат като първият тракийски цар.
Един ден в Древна Тракия, цар Ситас намира неолитни фигури, които символизират някакъв странен езически ритуал.
Символиката на кукерите е “събуждането” на природата. Този ритуал не е практикуван само по нашите земи. Ритуалът свързан с кукерите е ритуал, който се свързва с маите, инките, египтяните и други древни народи, които и до днес пазят тази традиция жива в своето си битие.
Кукерските игри основават началото в последствие на всички карнавални игри, които във времето се видоизменят, но всъщност запазват енергията и идеологията си.
В нашата страна на много места се извършва този ритуал. Във всеки регион на държавата ни, той си е характерен сам по себе си.
Едно от местата в нашата страна, където се провеждат кукерски игри е павелбанското село Габарево. В Габарево много стриктно се организира подредбата на облекла и кукерски маски. Характерно е за кукерите от селото, е че носят кукерски маски/качулки/ изправени нагоре и завършващи с кукла /символ на красотата и плодородието/.
Облеклото е съобразено според българските народни носии, характерни за тракийския край. На кръста се поставят нечетен брой хлопки или чанове. Обути са с цървули и в ръцете си държат дървени саби /калъчки/.
Самият танц, който изпълняват е в такт 7/8 и наподобява на ръченица.
Звънът на хлопките събужда природата от дългата зима, размахвайки дървените саби, посичат лошите мисли и негативната енергия, плашат лошите сили и пречистват духа.
Много габаревски семейства пазят тази традиция ревностно и я поддържат жива и в днешни времена, въпреки новостите и модернизма, който ни е обзел.
Характерно за габаревските кукери е, че при излизането им в своя танц, той започва с гръм от черешово топче и послание от човека, който играе персонажа на Боримечката.
Автентично черешово топче запазено и до днес. Това още веднъж показва, че въпреки трудностите на времето, традициите се пазят и продължават.
Днес също проведоха Кукерски игри в Габарево и отново черешовото топче даде началото им, както традицията си повелява.
Всяка година традицията се спазва и предава поколения на поколения.
Ако ви е интересно как се провеждат тези игри в това китно павелбанско село и каква е традицията, може да разгледате актуални снимки в нашата галерия по-долу, а за любопитните и тези, които искат да изпитат тази уникална атмосфера, заповядайте следващата година на Сирни Заговезни и станете част от тази древна и уникална традиция, която се провежда в Габарево.