Районът на Мъглиж е осеян с крепости, по-голяма част от които са изградени през късната античност и ранното средновековие (тогава тези земи са влизали в пределите на Византия).
Средновековната крепост „Мъглиж“ или „Горненски град“, намираща се северно от града е играела ключова роля тук, особено по времето на Втората българска държава (XII-XIV в.). Крепостта е преграждала Мъглижкия проход, през който е минавал античния и средновековен път от Търновград за Боруй (Стара Загора).
Крепостта е построена някъде по времето на Римската империя на левия бряг на река Мъглиж, върху висок скалист хълм, и е приключила своето съществуване през първите години на турското робство. Укреплението е било използвано от римляните за охрана на пътищата преминаващи през региона.
Височината Горненски град е била опасана от 3-метрова крепостна стена, която е следвала конфигурацията на местността. Втора крепостна стена в северозападния край на височината е обграждала цитаделата на крепостта. Общата площ на крепостта е 18 дка. Днес са запазени останки от външната крепостна стена на височина 1 м.
Ако от Мъглиж поемете в посока село Селце, не пропускайте да спрете до тази панорамна площадка. Има малко останки от градежите на места, но гледката е страхотна. Отбивката е на един завой и е доста широка. Има място за паркиране.
За да разгледате още красиви места: https://www.facebook.com/groups/bulgaria.travel.places