Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ) и Конфедерацията на труда “Подкрепа” излизат на протест в защита на енергийната сигурност на страната.
В 11:30 ч. от синдикатите ще се съберат пред Народното събрание, за да изразят недоволството си от поетия ангажимент в Националния план за възстановяване и устойчивост за намаляване на въглеродните емисии от енергетиката с 40% до края на 2025 г. спрямо нивата им през 2019 г.
Синдикатите искат парламентът да задължи Министерския съвет да започне преговори с Европейската комисия за отмяна на този ангажимент. Това искане на КНСБ и КТ “Подкрепа” беше залегнало и в декларацията, която двата синдиката представиха преди няколко месеца.
Синдикатите настояват да се гарантира дейността на въглищните централи поне до 2038 г. в съответствие с вече приетото през 2020 г. решение.
Заради протеста ще бъдат затворено движението по улица “15 ноември” и площад “Александър Невски”.
Над 500 работещи в комплекса ТЕЦ “Марица изток 2” потеглиха, за да се включат в протеста в София.
“Основните ни искания са отваряне на Плана за възстановяване и устойчивост и предоговаряне в главата “Енергетика” и отпадане на ангажимента за 40 на сто намаляване на въглеродните емисии от въглищна енергетика”, каза за БТА Деян Дяков, председател на синдиката на КНСБ в ТЕЦ ”Марица изток 2”.
По думите му, ако днес не бъдат чути техните искания, са готови на “едноседмичен протест на жълтите павета”.
Председателят на КНСБ в дружеството припомни, че
беше договорено намаление на въглеродните емисии от топлоелектрически централи на въглища до 2026 г. с 40 на сто. По думите му е самоубийство закриването на въглищни мощности в толкова кратки срокове.