Кметът Иса Бесоолу и евродепутатът Атидже Вели – рамо до рамо в защита на розопроизводството. Информация за срещата бе публикувана в официалната страница на кмета на Павел баня Иса Бесоолу.
”Няма да позволим поминъкът на Долината да изчезне от картата на света!”
По покана на кмета Иса Бесоолу днес евродепутатът от ДПС/”Обнови Европа” Атидже Алиева – Вели посети Община Павел баня, за да обсъдят заедно възможностите за защита на производството на розово и лавандулово масло и продукцията да не попада в категорията „опасни химикали”, каквото предложение има от страна на ЕК.
В самото начало на срещата Бесоолу запозна българския представител от ДПС в ЕП с писмото на кмета на град Грас Жером Вио, в което френският му колега сигнализира за проблема и намерението да бъде създадена Асоциация на кметовете на европейски градове в защита на етеричните масла. Самият Бесоолу още тогава реагира своевременно, като категорично заяви готовността си за присъединяване към международната организация.
“С Вас сме работили в годините и Вие познавате нашия регион. Добре знаете, че розите и лавандулата са поминъка на населението тук, а и са визитната картичка на страната ни по света. Не можем да си позволим да ги загубим, какъвто е рискът, ако ЕК приеме категоризацията на етеричните масла като „смеси”, а не, както до сега, като „вещества” и ги обяви за опасни”, с тези думи Иса Бесоолу се обърна към Атидже Алиева – Вели и й благодари, че е приела поканата му да посети Долината и в частност Павел баня.
От своя страна евродепутатът информира, че делегацията на ДПС в ЕП са предприели конкретни стъпки, с цел да защитят българските производители, отглеждащи етерично маслени култури и преработвателите. „Още септември месец, група „Обнови Европа” изпрати запитване до Комисията по този въпрос. В отговора си ЕК информира, че не възнамерява промени по отношение на етеричните масла и обследването на компонентите в тях по отделно. Само 3 месеца след отговора на ЕК беше публикувано Предложението, което беше в противоречие с отговора. Разочароващо е в такава тежка икономическа ситуация, ЕК да изпраща разнопосочни сигнали към засегнатите страни и да въвежда допълнителни изисквания без задълбочена оценка”, заяви по време на срещата с Бесоолу Атидже Вели, която междувременно е провела и срещи с Европейската Федерация на етерични масла, както и с колеги евродепутати по темата.
Пред Вели кметът Иса Бесоолу изрази готовност, че ще направи всичко по силите си да запази поминъка на населението: „Векове наред розата е помагала на нас – хората от Долината, да живеем, давала ни е хляб, и днес явно е дошло времето и ние да се погрижим за нея, като с общи усилия защитим производството на етерични масла”.
В края на срещата и Бесоолу, и Вели декларираха, че ще продължат активната комуникация помежду си по въпроса розовото и лавандуловото масло да не попаднат в категорията “опасни химикали”.
Само на територията на Община Павел баня има над 12 000 дка насаждения с рози и лавандула, 12 розоварни и десетки производители и преработватели на етерично-маслени култури. Хиляди са заетите на полето по време на кампаниите по прибиране на цветовете. В Павел баня се намира и най-старата розоварна в България – тази в с. Търничени.
България е лидер в производството и износа на розово и лавандулово масло. Засегнати ще бъдат хиляди земеделци, отглеждащи етерично-маслени култури. По последни данни регистрирани са над 2800 земеделски стопани, отглеждащи маслодайни рози с обща площ от 45 000 дка и производство на 14-15 000 тона розов цвят годишно. С площи от 70 000 дка България добива 155 тона лавандулово масло.