Кичестия габър стигна до втора позиция в конкурса „Дърво с корен“ на фондация „ЕкоОбщност“. Конкурсът, събиращ историите на любими на хората дървета, се провежда ежегодно от 2010 г. Идеята е да се търсят дърветата, които обичаме, ценим и почитаме, защото с тях ни свързват незабравими лични случки, местни предания или истории от родното ни минало.
Предложеното на младия природолюбител, краевед и „търсач на минало“ в Казанлък и региона Минчо Минчев стигна до финала и успя да събере 446 гласа.
Кичестият габър е на над 700 години, с височина 14 метра и 2.4 метра в периметър. Намира се в северните поли на Средна Сърнена гора, недалеч от първенеца й връх Братан. Кичестият габър е обявен за вековно дърво на 16 май 1961 г. и е вписан в Националния регистър на вековните дървета. Има сложена табела и детски кът с люлка и маси за отдих пред него. Ням свидетел на Второто българско царство, този габър е посещаван от много туристи от цялата страна и от чужбина.
Победител е 350-годишният летен дъб край свиленградското село Студена. В онлайн гласуването най-голяма подкрепа е получило Дядо-Кольовото дърво, номинирано от Община Свиленград – 737 гласа. Така то става носител на титлата „Дърво с корен“ за 2021 г.
Величественото вековно дърво се извисява на височината при входа на Студена и се вижда от цялото село. Носи името на собственика на нивата, където расте – Никола Ангелов, известен като дядо Кольо, който след усилена работа си почивал под дебелата му сянка. Според преданията дъбът е част от гъста гора, намирала се в землището на днешното село. Заради гората и минаващата река там се заселват първите му жители – българи, криещи се от турските набези. Дядо-Кольовото дърво е символ на Студена – посреща завръщащите се у дома негови жители и е стожер на тяхната българщина и вяра.
Наградата за първенеца в конкурса ще бъде предоставена от „Асоциация на арбористите в България“, чиито експерти ще направят оглед на дървото и ще дадат препоръки за обгрижващи мерки. Отличието връчи гл.ас. д-р Евгени Цавков, преподавател по дендрология в Лесотехническия университет и член на журито на конкурса, който обърна внимание на слабо познатия факт, че латинското наименование на вида Quercus в превод означава красиво дърво. Именно тези оцелели през вековете красиви вековни дървета ни напомнят за величието на Старата българска гора. Приза прие кметът на Свиленград арх. Анастас Карчев.
Дядо-Кольовото дърво в село Студена става финалист и българският представител в международния конкурс „Европейско дърво на годината 2022“. Той ще започне на 1 февруари и в него със своите национални дървета победители ще се включат общо 16 държави. Онлайн гласуването ще продължи през целия месец.
Класиране на финалистите в двете категории, участвали в онлайн гласуването на конкурс „Дърво с корен 2021“
Класиране в категория „Дърво с корен“:
1. Дядо-Кольовото дърво, с. Студена, номинирано от Община Свиленград, със 737 гласа.
2. Кичестият габър, Средна Сърнена гора, общ. Павел баня, номиниран от Минчо Минчев, гр. Казанлък, с 446 гласа.
3. Горуня до Лековития кладенец, с. Търнава, общ. Бяла Слатина, номиниран от НЧ „Напредък–1898“, с. Търнава, с 425 гласа.
4. Вековният чинар, гр. Лом, номиниран от Антон Тодоров, гр. Лом, с 417 гласа.
5. Космат дъб, с. Брезнишки извор, номиниран от клуб „Пътешественици из етнографията на Граово“ към СУ „Васил Левски“ и Регионален младежки Raise център, гр. Брезник, със 173 гласа.
6. Летен дъб, с. Добрич, общ. Димитровград, номиниран от Златозар Димитров, гр. Хасково, със 143 гласа.
7. Яворовият дъб, с. Скобелево, общ. Димитровград, номиниран от НЧ „Искрица 1901“, с. Скобелево, със 78 гласа.
8. Вековният дъб, с. Брод, общ. Димитровград, номиниран от Катя Михайлова, с 54 гласа.
9. Вековната черница, с. Воден, общ. Димитровград, номинирана от НЧ „Пробуда–1908“, с. Воден, с 33 гласа.
10. Чудодейното дърво, с. Ракитна, общ. Симитли, номинирано от Петя Субева, с. Клисура, с 32 гласа.
Класиране в категория „Вековните дървета говорят“:
1. Чинара на Чучур, с. Годешево, общ. Сатовча, номиниран от Валентин Асенов, с 232 гласа.
2. Яворовият дъб, с. Скобелево, общ. Димитровград, номиниран от НЧ „Искрица 1901“, с. Скобелево, с 69 гласа.
3. Вековната черница, с. Воден, общ. Димитровград, номинирана от НЧ „Пробуда–1908“, с. Воден, с 27 гласа.
haskovo.info/