Казанлъшкото Основно училище (ОУ) „Георги Кирков“ отбелязва своя патронен празник на Деня на народните будители 1 ноември, а официалното тържество ще се състои в 14:00 часа днес, съобщи в интервю за БТА директорът Сребра Касева.
Училището отваря врати на 15 септември 1960 година. То е построено с държавни бюджетни средства и от самооблагането на жителите на град Казанлък. Първи директор е Богдан Богданов, разказа Касева, която е единадесетият директор на ОУ „Георги Кирков“. Тогава педагогическият състав е наброявал 34 преподаватели, а усилията на ученици, учители и родители са били насочени към създаване на добра материална база. Започнало е озеленяването и подреждането на двора, строежът на физкултурна, географска и детска площадка, както и на зоокът.
През 1985 година ОУ „Георги Кирков“ е удостоено с орден „Кирил и Методий“- втора степен за високи резултати в областта на учебно-възпитателната, културно-масовата и спортно-туристическата си дейност. През 2000 година излиза и първият брой на вестник „Междучасие”, издаван от ученици. По това време учебната дейност е насочена към провеждането на ранно чуждоезиково обучение, обясни още Сребра Касева. След 2010 година целта на училищното ръководство е да създаде най-модерната учебна база в региона и, благодарение на дарители, започва цялостно материално и техническо обновление, посочи още тя.
Касева отбеляза, че днес учениците от ОУ „Георги Кирков“ са част от глобалната мрежа за модерно обучение. „Те учат в кабинети с IP камери, компютър, мултимедия и интерактивна дъска, разполагат и със съвременна спортна база“, обясни тя. Според нея това допринася за добрите изяви на учениците в различни извънкласни форми и в състезания и конкурси по различни дисциплини. „Гордост на училището са и волейболните отбори, които напоследък са неизменно сред първите в страната“, допълни Сребра Касева. Тя каза още, че много от възпитаниците на училището са утвърдени специалисти в различни сфери в страната и чужбина, а някои от тях са реализирани и в Казанлък.
„ОУ „Георги Кирков“ е училище с висок авторитет, традиции, ред и добри педагогически практики и институция, която се ползва с доверие. Нашата мисия е да формираме личности с богата култура и с ясно изразена позиция. Стремим се също към развиване на индивидуалността и стимулиране на творческите заложби на децата“, коментира Сребра Касева.
Патрон на учебното заведение е общественикът, публицист, журналист и оратор Георги Кирков, който е родом от Плевен, но е силно свързан с Казанлък, където развива важна част от дейността си, разказа още тя. В двора на училището през 1969 година е открит негов паметник, дело на скулптора Стойко Овчаров.
Сребра Касева посочи, че тази година ОУ „Георги Кирков“ за пръв път ще отбележи празника си на Деня на народните будители. „Това беше решено от училищния съвет след консултации с различни специалисти и институции относно това коя е най-подходящата дата за отбелязване на патронния ни празник“, уточни тя.
ОУ „Георги Кирков“ е и единственото училище в Казанлък, което има сключено споразумение с факултета по Предучилищна и начална училищна педагогика към Тракийския университет в Стара Загора. “По силата на това споразумение студенти от факултета ще осъществяват практически занятия, включително за предстоящите си държавни изпити, в базата на нашето училище. Колективът ни е млад, амбициозен и креативен и смятаме, че имаме много какво да покажем на студентите. Учебните заведения в Казанлък имат много добри преподаватели и материални бази, затова сме особено щастливи, че именно ние ще бъдем една от базите за обучение на бъдещите педагогически кадри“, допълни още Сребра Касева.
Тържеството ще се състои днес в 14:00 часа пред паметника на Георги Кирков в двора на училището. „Ще започнем с флашмоб, след което сме подготвили литературна и музикална програма“, посочи Касева. Тя отбеляза още, че по време на патронния празник ще бъде представен и първият брой на вестник „Будителите на Кирков“.
През цялата изминала седмица в училището се осъществиха редица дейности по повод патронния празник и Деня на народните будители, разказа Сребра Касева. На 24 октомври гости в училището бяха представители на местни културни институти. В беседата „Аз, Будителите, България“ директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов и заместник – директорът Радослав Петков запознаха децата с известни и по-малко познати будители, живели и творили в Казанлък.
„Гости на училището бяха и директорът на Художествената галерия д-р Пламен Петров и кураторът Катя Христова, които накараха децата да се почувстват горди, че са от града на световно признати творци“, разказа още Сребра Касева. Интегрираният урок на тема „Будителите в нас“ събра в едно пет дисциплини, а учениците взеха участие в конкурсите „Краснопис и правопис“, „Щастлив съм в моето училище“, „Народни будители“ и „Писмо до будител“, в които имаха възможност да пишат, рисуват и да изработват книжки. Вчера беше представена презентацията „Историята на нашето училище“, състоя се и конкурс за изработка на компютърна графика на тема „Народен будител“, както и спортни турнири по повод патронния празник, добави Касева.
БТА/