Община Казанлък, съвместно със заинтересования местен бизнес, е предприела мерки за закупуване на три измервателни станции за качеството на въздуха, които ще бъдат поставени на три места в района на Голямо Дряново, язовир Копринка и общината. Това заяви кметът Галина Стоянова по време на днешната редовна сесия на Общинския съвет, състояла се в зала „Инфра“.
Повод за това е инвестиционното намерение на фирма „Кастамону България“ АД в село Горно Сахране, община Павел баня за разширение и модернизация на съществуваща инсталация за производство на смоли. Инвестиционното намерение предизвика голям обществен интерес и недоволство от страна на жителите на Розовата долина.
Поръчката за тези станции се очаква да бъде изпълнена до края на следващата седмица, а целта е те да отчитат качеството на въздуха ежедневно в реално време, поясни Стоянова. Предприети са и мерки за изследване на водата- както във водоизточника за община Казанлък, така и на отпадните води от инсталацията на „Кастамону България” АД, за което имат разрешение от Басейнова дирекция за заустване в река Габровница.
Галина Стоянова отговори и на запитване от страна на общинския съветник от групата на БСП Моника Динева, която отправи въпросите известно ли е на Община Казанлък, че отредената площадка за реализиране на инвестиционното намерение се намира на близо 500 метра от водоизточника на Казанлък и счита ли общината, че намерението на „Кастамону България“ представлява заплаха за замърсяване на околната среда и водите, предвид близостта на водоизточника до отредената за това площадка. Кметът коментира, че е изпратила съответните запитвания до Басейнова дирекция – Пловдив и до „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) – Стара Загора.
В получения отговор от „ВиК” ЕООД , гр. Стара Загора се казва, че площадката, където ще се извърши разширяване и модернизация на инсталацията за смоли, се намира на 126 метра от санитарно-охранителната зона на ВС „Сахране”, водоснабдяваща гр. Казанлък и на 550 м от друга санитарно-охранителна зона на водоизточник, който снабдява селата Горно Сахране и Долно Сахране, община Павел баня, посочи Стоянова. По думите ѝ от ВиК – Стара Загора определят като притеснително голямото количество съхранявани опасни химични вещества на площадката за производство и опасни отпадъци. „Тъй като не е от компетенцията ни, ВИК ЕООД Стара Загора не може да даде конкретно становище как една производствена авария би се отразила върху качествата на въздуха, подземните води и почви”, са посочили още от дружеството, цитирани от Галина Стоянова.
Кметът на община Казанлък цитира и становището, което е получила от Басейнова дирекция – Пловдив. В представения за обществено обсъждане Доклад за оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционно предложение е посочено, че реализацията на предложението няма да доведе до промяна в производствените отпадъчни или охлаждащи води. Ще продължи да се експлоатира затворена система за оползотворяване на производствените отпадъчни води.
Охлаждащите води също са в затворен оборотен цикъл. Инвестиционното предложение не предвижда пряко или непряко заустване на производствени отпадъчни води от площадката на предприятието, са посочили от Дирекцията. Не се очаква значимо негативно въздействие върху повърхностните водни обекти, а реализацията на предложението няма да доведе до допълнително водовземане от повърхностното водно тяло – река Габровница. С оглед на близостта на водоизточника до производствената площадка, Басейнова дирекция – Пловдив е изразила становище с поставено условие да не се допуска пряко и непряко отвеждане на води, съдържащи опасни и вредни вещества в подземните води, което да бъде добавено в проекта за решение на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) – Стара Загора, обясни Галина Стоянова.