Диагностично-консултативен център (ДКЦ) „Поликлиника“ в Казанлък беше домакин на среща по повод учредяването на Национално сдружение на медицинските центрове в необластни градове в България. Това разказа за БТА д-р Красимир Пейчев, директор на здравното заведение.
Срещата се състоя в конферентната зала на ДКЦ „Поликлиника“, а на нея присъстваха управители на медицински центрове от цялата страна, посочи д-р Пейчев. Инициатор на срещата беше д-р Катя Ганова, управител на медицинския център в град Тервел. „Аз бях много впечатлен от предложението на д-р Ганова, затова предложих Казанлък да бъде домакин на тази инициатива”, сподели той.
Д-р Красимир Пейчев обясни, че целта на новосъздадената организация е да обобщи всички проблеми, с които се сблъскват здравните заведения в необластните градове в страната и по този начин те да бъдат представени пред съответните комисии в Министерството на здравеопазването.
Проблемите в по-малкия и по-големия град не са чак толкова различни, посочи д-р Пейчев, но разликата идва от това, че младите медицински специалисти от по-малките населени места често избират да работят и живеят в по-големия град. „Това е основното, което ни отличава – в по-големите градове по-лесно се намира работна ръка за здравните заведения”, коментира той и допълни, че дефицитът на кадри е един от основните проблеми в тези структури.
По думите на д-р Красимир Пейчев в здравната система има натрупани много проблеми, които не са изслушани от страна на държавата. Той разказа, че една от темите на срещата е била именно, че държавата не се допитва до управителите на здравните заведения в необластните градове. Според д-р Пейчев до държавните органи не достига информацията за това какви са ежедневните нужди на медицинските центрове и пред какви проблеми са изправени те.
„Едно от интересните предложения, които обсъдихме на срещата, касаеше въвеждането на новата електронна система в сектора на здравеопазването“, коментира д-р Красимир Пейчев. Той разказа, че едно от коментираните предложения е пробното въвеждане на системата в някое от големите здравни заведения, за да могат да се изчистят всички грешки и проблеми и чак тогава системата да заработи навсякъде.
Д-р Пейчев смята, че здравеопазването би трябвало да се дофинансира. „Имаме нужда от едно базово финансиране, върху което да стъпи работата на отделните здравни заведения“, коментира той.
Д-р Красимир Пейчев добави, че общо 52-ма управители на лечебни заведения са изразили желанието си да се включат в сдружението, макар и не всички да са успели да присъстват на срещата. Той обобщи, че предстои да бъде изяснен методът, по който в новоучреденото сдружение да бъдат синтезирани всички предложения за реформи, които впоследствие да бъдат разгледани от Министерството на здравеопазването. По думите на д-р Красимир Пейчев проблемите в здравните заведения все повече се задълбочават и в следващите няколко години са възможни фалити и окрупняване на структури.
БТА/