Община Казанлък ще кандидатства с проектно предложение „Реконструкция и модернизация на уличното осветление в община Казанлък“ по Процедура BGENERGY-2.001 – „Подкрепа за енергийно ефективни системи за улично осветление“ с финансиране по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост. Това стана ясно на извънредна сесия на местния Общински съвет, състояла се в зала „Инфра“, пише БТА.
Проектът предвижда да бъдат сменени осветителите на уличното осветление в Казанлък, Шипка, Крън и Розово, както и модернизация на системата за управление на мрежата на уличното осветление в съответните населени места. В рамките на проекта ще бъде включено поставяне на минимален брой осветителни тела, захранвани от възобновяеми източници на енергия (слънчеви батерии) в град Казанлък, а продължителността на изпълнение на проектаq в случай че бъде одобрен, е осемнадесет месеца, посочва кметът Галина Стоянова в доклада си до Общинския съвет.
Настоящата процедура е продължение на вече приключилата открита процедура за подбор на проектни предложения BGENERGY2.001 „Рехабилитация и модернизация на общинската инфраструктура – системи за външно изкуствено осветление на общините“ по Програма „Възобновяема енергия, енергийна ефективност, енергийна сигурност“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021, по която проектното предложение на Община Казанлък беше одобрено, но включено в списък с резервни проектни предложения, поради недостатъчен финансов ресурс по програмата, уточнява Стоянова.
По настоящата процедура се предвижда предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за мерки за енергийна ефективност на външно изкуствено осветление, а целта е повишаване на енергийната ефективност чрез технологично обновление на общинските системи за външно изкуствено осветление и подобряване на условията на живот на населението. Безвъзмездната финансова помощ е до сто процента от допустимите разходи и не се изисква задължително съфинансиране, коментира още Галина Стоянова.
В рамките на предходната програма проектното предложение на Община Казанлък е на стойност един милион 173 хиляди и 493 лева с ДДС, а по настоящата процедура в рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост и с цел намаляване на негативното влияние на инфлацията, е допустимо изменение на бюджета и увеличаване на стойността с до десет на сто. Крайният получател на безвъзмездната финансова помощ се задължава да извършва ежегодни вноски във Фонда за декарбонизация в размер на десет на сто от получения размер на безвъзмездната помощ по проекта за срок от пет години след приключването му, посочва кметът.
Сред допустимите за финансиране дейности са демонтаж на съществуващите осветители, проводници и кабели, доставка и монтаж на съоръжения за производство и съхранение на електрическа енергия от възобновяеми източници, извършване на строително-монтажни работи, свързани с реконструкция на системите, изготвяне на работен проект и други.