Фонд за устойчиви градове (ФУГ) очаква през 2022 година да договори финансиране на стойност близо 100 млн. лв. за реализирането на проекти за градско развитие, насърчаване на икономическите дейности и подкрепа за зелена трансформация в София и допустимите градове в Южна България.
Фондът изпълнява най-мащабния финансов инструмент на Fund of Funds in Bulgaria – FMFIB – Фонд за градско развитие (ФГР) по Оперативна програма „Региони в растеж“ за периода 2014 г. – 2020 г. със срок за изпълнение на инвестициите 31.12.2023 г., съобщават от ФУГ. Оттам отчитат и значителен напредък на база резултатите от дейността си през 2021 г.
Финансирането чрез ФГР е насочено към проекти на бизнесa и местните власти в три основни направления: градско развитие, туризъм и културно наследство, енергийна ефективност. Като на фокус за фонда са тези проекти, които спомагат за осъществяването на зеления преход и за подобряване качеството на живот в определените за финансиране региони.
По данни на Фонда към началото на 2022 г. са сключени 64 договора за финансиране на 56 проекта на обща стойност близо 218 млн. лв. Сред тях са проекти за подобряване на градската инфраструктура, за реновиране на музеи, галерии, театри, читалища, както и проекти с визия за иновативно бъдеще на частни компании.
Целта на Фонда е да осигури подкрепа на допустими крайни получатели за реализацията на приходогенериращи проекти за градско развитие и културно наследство, които срещат трудности в намирането на достатъчно финансиране на пазарен принцип. А също и да насърчи прилагането на предприемачески подход при инвестирането в проекти, допринасящи за устойчивото регионално,
икономическо и социално развитие.
Възможностите за финансиране през 2022 г. по линия на финансов инструмент ФГР са за изпълнение на финансово жизнеспособни проекти, които допринасят за устойчивото регионално, икономическо и социално развитие на територията на град София и Южна България.
Проектите, които могат да получат финансиране са в следните допустими категории:
Градско развитие: територията на Столична община или на градовете от Южна България. Това са
Благоевград, Бургас, Хасково, Ямбол, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Пловдив, Сливен,
Смолян, Стара Загора, Димитровград, Асеновград, Карлово, Дупница, Петрич, Гоце Делчев, Казанлък,
Панагюрище, Велинград.
Проектите следва да попадат в зона за въздействие от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие (ИПГВР) или да са част от проектите за функционални връзки, включени в ИПГВР.
Енергийна ефективност на еднофамилни жилищни сгради и студентски общежития, както и градски транспорт – хоризонтални мерки. Могат да са с географско разположение и извън зоните на въздействие на ИПГВР, но в рамките на Общите устройствени планове (ОУП) на допустимите градове.
Туризъм и културно наследство. Проекти на територията на областите: София-град, Благоевград, Бургас,
Хасково, Ямбол, Кърджали, Кюстендил, Пазарджик, Перник, Пловдив, Сливен, Смолян, София област,
Стара Загора и следва да са свързани с недвижима културна ценност/и с категория „национално или
световно значение“ по смисъла на Закона за културното наследство.