Според проучвания средно 18 души в секунда стават жертва на киберпрестъпления, което означава, че около милион и половина такива се случват ежедневно в световен мащаб. Това каза търговското аташе при посолството на САЩ в Република България Хана Каменецки по време на откриването на 15-ото издание на конференцията за киберсигурност Infosec SEE в Казанлък, пише Българската телеграфна агенция.
По думите й това причинява щети на стойност милиарди долари, повечето от които никога не се възстановяват, а на ниво общество навлизането в информационната инфраструктура на дадена компания или институция може да има катастрофални последици. Киберпрестъпността не познава граници и противодействието срещу нея изисква активно взаимодействие между правителства, компании и институции по целия свят, за да бъдем сигурни, че информацията ни е защитена, посочи още тя. Каменецки подчерта доброто взаимодействие между българските и американски компании, специализирани в киберсигурността.
Анелия Костадинова, управител на компанията-организатор на форума, коментира за БТА, че с всяка изминала година конференцията Infosec SEE предизвиква все по-голям интерес – не само в общността в България, но и в цяла Източна Европа. В тазгодишното издание има над 300 участници на място и над 300 онлайн, участват 16 производители, основно от Америка и Израел, посочи тя.
Фокус на форума са срещите между бизнес производителите и присъстващите партньори, а основната цел на конференцията е да разпространява безплатно знанията за решения за киберсигурност, подчерта Костадинова. “Все повече се говори за киберсигурност, защото все повече се увеличава броят на кибератаките. Буквално с всяка изминала година се увеличават в пъти – както нивото и мащабите на кибератаките, така и тяхната сложност и задълбоченост. Променя се и профилът на организациите, които го правят, вече не говорим за случайни, а за престъпни организации, които използват най-съвременните средства и методи”, обясни тя.
Използва се изкуствен интелект, както и съвременния метод Chatgpt, а Ransomware си остава номер едно като киберзаплaхa. По думите на Анелия Костадинова друга новост е това, че медиите също са много атакувани, особено когато става дума за отразяване на избори и събития със световна значимост. “Войната в Украйна доведе до приливна вълна от хакерски атаки не само към тях, а и към всички държави, които Русия разглежда като вражески, включително и България”, каза още тя.
Официален гост на откриването беше и националният координатор по киберсигурността за България и директор на дирекция “Мрежова и информационна сигурност” в Министерството на електронното управление Петър Кирков. Той подчерта, че в съвремието ни киберреалността и физическата реалност са тясно свързани и не могат да бъдат разграничени, а кибератаките имат своите последствия в реалния свят. “Всичко е толкова свързано, че не можем да направим разликата между кибер и реален свят. Всяка атака върху дадена инфраструктура може да има своите физически отражения”, коментира той. По думите му с дигитализацията разширяваме и ефектите, които могат да бъдат постигнати с кибератаки и трябва да се научим да се пазим по-добре.
На форума Министерството на електронното управление представи и дейността на Националния координационен център към МЕУ, чиято основна цел е създаване на българска киберобщност. Центърът подпомага научноизследователските, индустриални и публични органи да създадат по-добро сътрудничество помежду си и има основна роля в подпомагането на българската IT индустрия в участието ѝ в европейски и световни проекти, свързани с киберсигурността и научната дейност в сферата, намирането на партньори и финансиране за проекти в областта.