Вчера 2 февруари, Казанлък отбеляза 122 години от смъртта на Емануил Манолов – композитор, основоположник на българската композиторска школа и автор на първата българска опера „Сиромахкиня“.
Традиционно, по инициатива на Общинска библиотека „Искра“, Клуб „Орлица“ и ТД „Орлово гнездо“, се проведе поклонение пред паметника на Манолов в парк „Тюлбе“. Десетки казанлъчани се събраха, за да отдадат почит на именития си съгражданин и да поднесат цветя на гроба му.
Паметта на Емануил Манолов е жива в сърцата на казанлъчани. Неговото творчество е вдъхновяващ пример за младите поколения музиканти и ще продължава да дарява с красота и емоции българската музикална култура.
мануил Манолов е български композитор, роден през 1860 г. в Шумен. Той е един от основоположниците на българската класическа музика и е автор на редица произведения, включително опери, симфонии, камерни музика и песни.
Ето някои от най-важните му постижения:
- Първият български композитор, написал опера: Операта му “Сиромахкиня” е написана през 1894 г. и е поставена за първи път в Казанлък през 1899 г.
- Автор на първата българска симфония: Симфонията му в до минор е написана през 1897 г.
- Основател на Българското музикално дружество: Дружеството е основано през 1891 г. и има за цел да популяризира българската музика.
- Педагог: Манолов е преподавал музика в редица български училища, включително в Софийското музикално училище.
Манолов е оказал значително влияние върху развитието на българската музика. Неговото творчество е високо ценено от музикалните критици и публиката.
Ето някои от най-известните му произведения:
- Опери: “Сиромахкиня”, “Златка”, “Лиляна”
- Симфонии: Симфония в до минор, Симфония в ре минор
- Камерни музика: Соната за цигулка и пиано, Соната за виолончело и пиано
- Песни: “Шуменско хоро”, “Китка от български народни песни”
Манолов е починал през 1902 г. в София.
Има няколко места, които са посветени на неговата памет:
- Паметник на Емануил Манолов в София: Паметникът е построен през 1930 г. и се намира в градинката пред Софийската опера и балет.
- Музей “Емануил Манолов” в Шумен: Музеят е основан през 1960 г. и в него се съхраняват лични вещи, ръкописи и ноти на композитора.
- Национално музикално училище “Любомир Пипков” в София: Училището е носило името на Емануил Манолов от 1948 г. до 1991 г.
Емануил Манолов е важна фигура в историята на българската музика. Неговото творчество е оставило трайна следа и е вдъхновило много български композитори.