Изложба, посветена на стотната годишнина от рождението на шипченския скулптор Христо Песев, ще бъде открита на 11 ноември в изложбена зала “Христо Песев” към Народно читалище “Светлина – 1861” в Шипка, съобщават от културната институция. Изложбата се посвещава и на 30-ата годишнина от повторното откриване на художествената галерия в настоящата сграда на читалището, която е създадена през 1961 година по повод стогодишнината на читалището, а през 2002 година е преименувана на името на скулптора.
Акцентът пада върху творчеството на Христо Песев, като ще покаже картини и фотографии от различните периоди, посочиха от екипа на читалището. Включени са творби на Христо Кутев, Дечко Мандов, Константин Трингов, Радка Костова-Владева, на самодейците Христо Караиванов , Христо Керпедьов, Николай Чомаков и Иван Караиванов, както и на следващите поколения художници Христо Тъпанов, Никола Заров, Севда Потурлян, някои от шаржовете на Андрей Германов. В изложбата ще бъдат показани и творби от изложбите “Светлина за Шипка, и “100 години назад с фотографиите на Антип Коев Обущаров”.
Специални гости на откриването ще бъдат наследниците на Христо Песев. По повод двойния юбилей, в галерията е направен и вътрешен ремонт с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант“ – 2022 година.
Христо Песев е роден на 7 юни 1923 година в село Шипка. Учил е дърворезба в специализираното художествено училище в град Трявна и в професионалната гимназия по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак” в Русе. През 1955 година завършва Художествената академия в София специалност „Скулптура“. Работи като преподавател в Техникума по керамика и стъкло и в училището по художествени занаяти (днешната Национална гимназия по приложни изкуства „Св. Лука“).
От 1962 година Христо Песев участва във всички общи художествени изложби както със скулптури, така и с произведения на приложните изкуства. Песев е представен в колективни изложби в Москва, Берлин, Варшава, Прага и Будапеща. Днес негови творби са притежание на Националната художествена галерия, галериите във Варна, Бургас, Пловдив, Стара Загора, Пазарджик, Русе, Разград Силистра, Казанлък и Шипка. Носител е на наградите „Иван Лазаров“, „Кирил и Методий“ II и I степен, „ Червено знаме на труда“, обявен за почетен гражданин на Казанлък.
Авторът засяга всички жанрове в скулптурата – отделна фигура, композиционни групи, от интимна малка пластика до монументални реализации. Сред най-известните му монолитни проекти са „Аспарухови воини“, намиращ се между Силистра и Добрич, паметникът на Калифер войвода в Калофер, композицията от две фигури „Посрещането“ в музея на Възраждането във Варна и други. В родния му град Шипка има няколко негови творби – “Поклон” пред Шипченски манастир “Рождество Христово”, “Самодейци” пред читалищната сграда, “Хайдутство” на стария мегдан и други.