Очаква се през 2022г. на територията на България да бъдат изградени две нови сеизмологични станции. Едната ще бъде около Казанлък, а другата в района на Малко Търново. Това съобщи за БТА член- кореспондент проф. Николай Милошев – директор на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.
По думи на проф. Милошев Националният институт по геофизика, геодезия и география на БАН /НИГГГ-БАН/ стандартно работи по международни проекти, но най-големият проект в момента е за Национален геоинформационен център, който е финансиран от Министерството на образованието и науката /МОН/.
В рамките на този проект се извършва и осъвременяване на сеизмологичната мрежа, като догодина ще поставим още две сеизмологични станции в България- около Казанлък и в югоизточната част на България, близо до Малко Търново, обясни проф. Милошев. Той уточни, че там досега не е имало сеизмологични станции, а съществуващите станции се обновяват – в Сеизмологичния център в София, но и в центъра, който е за геомагнитните бури.
Проектът за Националния геоинформационен център се финансира от МОН, по Националната пътна карта за научна инфраструктура. Общо за трите години, в които се осъществява проектът, финансирането е с над 5 милиона лева. Малко повече от половината от тези средства са за НИМХ, а средствата за НИГГГ-БАН са към 2 милиона лева. За другите институти, участващи в проекта, средствата са по-малко, а НИГГГ-БАН е координатор на проекта. Проектът започна в края на август 2018 г., а от 1 януари 2019 г. НИМХ излезе от структурата на БАН и премина към МОН, отбеляза проф. Николай Милошев.
“По отношение на мониторинговата дейност НИГГГ-БАН е на средно европейско ниво, може би и на повече от средното европейско ниво. Проектът е петгодишен и през пролетта очакваме отново финансиране от него”, коментира директорът на Националния институт по геофизика, геодезия и география на БАН.
Източник: БТА