Изложбата „La Вelle Rose: Мистичната сила на малкото цвете“ представя българската традиция на розопроизводството в Национален исторически музей (НИМ) в София. За временната експозиция, която е организирана съвместно от НИМ и Исторически музей (ИМ) „Искра“ в Казанлък разказа за БТА Радослав Петков, заместник-директор на ИМ „Искра“.
Петков разказа, че това е дълго чакана изложба и изрази специални благодарности на директора на НИМ доц. д-р Бони Петрунова и останалите членове от екипа на столичния исторически музей – гл. ас. д-р Петранка Неделчева, д-р Ралица Кацова и Михаил Ваклинов за това, че са поели инициативата за съвместното и организиране, както и на д-р Момчил Маринов, директор на ИМ „Искра“. „Те дойдоха тук при нас в музея и заедно с тях подбрахме експонати, които да разкажат за така важния в страната ни бранш – розопроизводството“, добави той.
Изложбата съдържа над 150 експоната, които са почти изцяло от фонда „Казанлъшка маслодайна роза“ на Исторически музей „Искра“, а останалата част са експонати на НИМ, обясни Петков. По думите му експозицията е „рожба на съвместната работа на двата института“.
Експозицията поставя акцент върху развитието на розопроизводството в периода от Възраждане до Втората световна война, обясни Радослав Петков. Той изтъкна, че това е много важен период за развитието на бранша, а Казанлък е един от центровете на това развитие.
В изложбата са включени експонати, които отразяват дейността на първите казанлъшки търговски фамилии – Папазови, Шипкови, Христови и Орозови , разказа Радослав Петков. Той обясни, че с помощта на екипа на НИМ са успели да реализират един дълго чакан проект- възстановката на рекламния щанд на Шипкови от Изложението в Чикаго. „Събирането на съоръжениято беше едно голямо предизвикателство за всички нас заради големите размери на конструкцията“, каза той. Щандът е показван не само в Чикаго, но и в Париж, Лондон и, разбира се, в Казанлък, добави той.
В изложбата е обърнато внимание и на карловските розопроизводители, които няма как да не бъдат споменати, когато става въпрос за търговия и отглеждане на рози, допълни Петков и даде пример с карловската фамилия Хаджидимитрови, чиито експонати са показана в изложбата.
Петков разказа, че екипът е обърнал специално внимание на децата и като част от експозицията е организирано забавление за тях. Те ще могат да усетят различните аромати на етеричномаслените култури – роза, лавандула, лайка, мента. Ще има и сертификати за отличилите се в игрите. „Постарахме се целевата група да не бъде само възрастни хора, а да обхване малко по-широк диапазон от възрастови групи“, коментира той.
Радослав Петков обобщи, че експозицията ще даде възможност на посетителите да се докоснат до историята на розопроизводството и призова хората да отидат и да се запознаят с традиционната за Розовата долина промишленост. По думите му гостуващите изложби са изключително полезни за културното развитие на страната ни, защото това взаимодействие между институциите дава възможност за разширяване на публиката на всяка една от тях и същевременно за популяризиране на културно-историческото ни наследство сред обществото.
Експозицията „La Belle Rose: Мистичната сила на малкото цвете“ ще бъде открита в 15:00 часа утре в Национален исторически музей в София.