В историческия музей “Искра” в Казанлък, археологът проф. Николай Овчаров разкри иновативна дигитална възстановка на кула от 14 век, която бе част от средновековния град Крън. Тази революционна технология бе разработена съвместно с Емил Михов от Габрово и неговия екип от компютърни специалисти и предоставя на зрителите възможността да се потопят във вълшебството на замъка от 14 век, който, според археолога, се намираше на сегашната територия на Казанлък.
В своята книга “Господарите на Крън и техните съкровища”, проф. Николай Овчаров излага факти и лингвистични анализи, които ясно подкрепят твърдението, че името “Казанлък” произлиза от “Крън” със сложно транскрибиране. Това води до средновековния град, който от десетилетия се търси на различни места в полето на Казанлък. Проф. Овчаров отбелязва, че едно от доказателствата за неговата теория е снимка от началото на 20 век, на която се вижда, че в старата част на Казанлък съществувал средновековен замък от 14 век. В дигиталната възстановка, която сега представя, проф. Овчаров представя сериозни аргументи в подкрепа на това, че “Бялата кула”, известна в Казанлък, е самият замък на деспот Алдимир и владетелите на Крън.
Въпреки, че не е възможно да се направят разкопки в момента, тъй като на мястото вече се издига църква “Св. Пророк Илия”, проф. Овчаров и неговият екип успяха да създадат тази дигитална възстановка, използвайки снимки и други доказателства, както и информация от аналогични обекти в България, Византия и Сърбия от 14 век. Според тях, кулата има около пет етажа, макар че на снимката са запазени само три от тях. Долните етажи са били предназначени за стопански и складови помещения, докато горните етажи са били обитаеми. Възстановката показва интериора на кулата от 14 век, включително жилищните помещения. Това е първият такъв проект в България, който използва актьори в дигиталната възстановка.
При представянето на възстановката, проф. Николай Овчаров сподели, че вдъхновението за написването на книгата “Господарите на Крън и техните съкровища” беше откритото златно съкровище от накити на последната принцеса на Крън, което бе конфискувано преди няколко години и сега се изложва в самостоятелна експозиция от средновековни предмети в Историческия музей “Искра” в Казанлък. Той подчерта, че винаги е желал да преживее духа на историята и технологиите на възстановка му позволяват да представи историята, като оживява преживяването на хората зад нея.
Проф. Овчаров изтъкна, че България е сред трите страни в Европа с най-много археологически паметници, заедно с Гърция и Италия. Той изрази загрижеността си, че държавата отстъпва на заден план в развитието на своите археологически съкровища, докато други страни активно ги насърчават и превръщат в културно-исторически туристически обекти, което допринася за икономиката им. В Казанлък, тракийското наследство е добре представено и известно на всички, но според проф. Овчаров е време да се обърне внимание и на значимите средновековни обекти в региона и да се развият нови туристически маршрути.