С календар, юбилейна изложба, валидиране на пощенска марка национално турне за представяне на Сборник с материали, посветени на храма, ново преработено и допълнено издание ще бъде отбелязана 120-та годишнина от тържественото освещаване на Храм-паметника „Рождество Христово“ в гр. Шипка. Това съобщи пред БНР директорът на Националния парк музей „Шипка –Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов. В действителност това е едно ново издание, защото в него са включени нови 30 материала, които не са в първото издание, а снимковият материал е бил заснет отново.
Първата премиера на сборника бе в гр. Дряново на 14.04 и след това в Разград. Уговорени са дати за гостуване в Карнобат, Благоевград, Габрово и Велико Търново. В Стара Загора и Казанлък книгата ще бъде представена в самото навечерие на годишнината през септември.
Календарът, издаден в края на миналата година, представя на 13 листа историята от зараждането на идеята, етапи от построяването и по-знакови моменти от дългогодишния живот на храм-паметника.
Юбилейната изложба ще покаже за първи път експонати, на които музеят е попаднал наскоро, преди няколко месеца. Тя ще бъде открита вероятно на 27-ми септември, денят на тържественото освещаване на храма. “Един от експонатите, които ще покажем е пано от сламки от тревички, наредени като пъзел, показващ историческия паметник. Тук интересното е къртовския труд, който паното изисква, а ценното е рядката техника. Картината е подписана и датирана – 30.06.1902 г. Авторът е от Габровските колиби е завършил творбата си 45 дни преди самото освещаване“, каза Ангелов. От реставраторска намеса се нуждае и гипсова релефна карта на района на Шипченския балкан и малка част от казанлъшкото поле. Тя е била подарявана като възпоменателен сувенир на гостите, присъствали на освещаването през 1902 г.“, съобщи директорът на НПМ „Шипка –Бузлуджа“ Чавдар Ангелов. Той запази в тайна някои от другите интересни експонати, които ще включва изложбата.
Ще бъде валидирана и пощенска марка или картичка по повод кръглата годишнина на знаковия паметник за освобождението на България, което предстои да се уточни с Министерството на транспорта и съобщенията.
„Предстоят официалното честване на 145г. от Шипченската епопея. И да не забравяме, че през 1902 г., когато е осветен храма, конкретният повод за това, макар, че събитието е през септември, е бил 25 г. от Шипченската епопея. Тогава годишнината е била отбелязана по впечатляващ начин“, завърши Чавдар Ангелов.