Google заявиха на американските си служители, че трябва да бъдат ваксинирани срещу Covid-19 до средата на януари или да бъдат изправени пред сериозни последици, включително намаляване на заплащането и в крайна сметка загуба на работата си.
На служителите беше казано, че трябва да декларират статуса си на ваксинация и да качат доказателство за това или да кандидатстват за медицинско или религиозно освобождаване до 3 декември.
След тази дата, Google каза, че ще започне да се свързва с работници, които не са били ваксинирани или не са качили доказателство за ваксинация, или чиито искания за освобождаване не са били одобрени. Според бележката служителите, които са пропуснали краен срок от 18 януари за спазване на правилата, първоначално ще бъдат поставени в „платен административен отпуск“ за 30 дни, последван от шест месеца „неплатен личен отпуск“. В последната стъпка Google ще прекрати трудовото правоотношение на лицето.
Google е един от няколкото големи работодатели в САЩ, които са приели политика „без ваксина, без работа“ за своят персонал. Google отхвърли заявка за коментар. Главният изпълнителен директор Сундар Пичай каза на служителите в бележка през юли, че политиката първоначално ще бъде приложена в САЩ, преди да бъде приета в световен мащаб.
Ваксинацията е направена задължително изискване и от други американски технологични компании, включително Uber и Facebook. Големите американски корпорации показаха, че са много по-склонни да приемат този тип политика за задължителна ваксинация, отколкото британските им колеги. Правителството на САЩ нареди на компании с повече от 100 служители да гарантират, че тяхната работна сила е напълно ваксинирана или редовно тествана за Covid до 18 януари.
Британските работодатели действат по-предпазливо. Корпоративни адвокати по-рано казаха, че много компании и организации се страхуват от обвинения в дискриминация или дори несправедливо уволнение от персонала и затова решиха да направят ваксинацията личен избор.
Във вторник банката на Wall Street JPMorgan информира своя неваксиниран персонал, базиран в офисите си в Манхатън, че трябва да работят от вкъщи, на фона на опасенията относно разпространението на варианта Omicron. По-рано той позволяваше на неваксиниран персонал да работи от сградата си в Ню Йорк, при условие че е тестван два пъти седмично, според Ройтерс, който първи съобщи за решението. В бележка банката призова неваксинираният персонал да приеме предложението за ваксина и помоли отговарящите на условията служители да получат бустерна ваксина.
Източник: The Guardian