Търпението е основното, което различава лидерите жени от лидерите мъже. Това каза в интервю за БТА кметът на Казанлък Галина Стоянова, която е начело на общината за четвърти мандат. По думите ѝ, за да бъде лидер, на една жена са необходими същите качества, които трябва да притежава и един мъж – лидерът трябва да бъде авторитет със своите знания и умения, да бъде този, който увлича след себе си с личния си пример, да бъде силен и търпелив. Жените лидери се различават от мъжете само по това, че са “по-меки”, като майки, създателки на поколение, че в споровете и в разрешаването на конфликтите са по-търпеливи, по-дипломатични и дават възможност на времето наистина да излекува раните, без да създават нови конфликти или да задълбочават съществуващите, каза тя.
Преди седмица Галина Стоянова беше отличена на международния форум Women Leaders Awards с награда за жена лидер в местната власт. “Направи ми впечатление, че на този форум присъстваха жени, които имат мисия в живота си и именно с това са изпъкнали като лидери”, каза тя и допълни, че по-голямата част от отличените не са били с институционална длъжност, а са лекари, юристи, представители на организации. Това са жени, които са поели ангажимент да подпомогнат кауза или такива, които са превърнали своя лична мъка в кауза на живота си. “Видях много съдби, представени от силни жени, които са превърнали болката си в силата да помагат на останалите”, посочи тя и отбеляза, че това също е определящо за една жена лидер.
Галина Стоянова е категорична, че в политиката трябва да има повече жени. “Не го казвам, защото съм пристрастна като жена, а защото жените в политиката са тези, които да създадат мекотата, за която споменах, които имат търпение, толерантност, добронамереност. Защото политиката в днешно време е непримирима битка, в повечето случаи грозна, озъбена, отвращаваща хората, а жените политици рядко си позволяват поведението на мъжете политици”, обясни тя. Според нея в повечето случаи жените “омекотяват конфликта” в политиката и и създават един нов образ – не на “мръсно занимание”, а на инструмент, с който да се помага, да се решават съдби, да се създават условия за по-добър живот, да се създават обединения и единство между хората. “Мисля си, че ако мъжете, които в момента се карат кой е първи и кой е втори, отстъпят една крачка назад, жените биха имали по-голяма способност да обединят нацията в това трудно време и вместо да владеят хората чрез страха, както ни владеят сега, да ги обединят на базата на вярата в доброто и в любовта”, каза Стоянова. Тя отбеляза, че никой от днешните политици не говори за любов и за вяра, а противопоставянето е прекалено голямо. “Именно любовта и вярата са двете ценности, които забравихме да възпитаваме дори в семействата. Затова мисля, че жените лидери имат място в политиката и трябва да се борят това място да се разширява”, посочи кметът.
За 12 години управление единият от уроците, които научих, е, че животът е странен подарък, каза Галина Стоянова. “В началото го надценяваме и мислим, че сме го получили като вечен. След това го подценяваме, намираме го за прекалено къс, почти сме готови да го захвърлим. Накрая си даваме сметка, че не е бил подарък, а е даден само назаем и тогава се опитваме да го заслужим”, посочи тя и уточни, че това са думи на нейния любим автор Ерик-Еманюел Шмит, който казва също, че вместо да се оплакваме от тъмното, по-добре да запалим светлина. Друг урок, който научих, е, че е много трудно човек да е безразличен към ритници от хора, на които е дал обувки. “Това пък е любима фраза на Мариус Куркински, много често си я напомням, защото имам много поводи за това”, коментира още кметът. По думите ѝ работата ѝ я е научила да бъде търпелива. “Научих се да давам повече време на онези, които са озлобени и накърнени от мен или от решенията, които съм вземала, да осмислят живота си”, коментира тя. Според нея в много случаи живеем живота на други хора, вторачвайки се озлобени в техните действия, и не осъзнаваме, че времето минава и ние бездействаме. Бих пожелала всеки да живее своя живот такъв, какъвто му е отреден от Бог, и да намери любовта във всяко едно отношение, защото тя прави хората не само щастливи, а и смирени, търпеливи, много продуктивни и успели. Пожелавам любов не само на всички жени, а и на всички хора, които ще прочетат това, каза още кметът.
По думите ѝ за една жена не е трудно да съчетае управленската позиция със семейните си задължения. Когато един човек, жена или мъж, избере своето призвание, той си дава сметка какво ще загуби и какво иска да спечели и това обикновено е избор, който се дискутира в семейството, коментира тя. Галина Стоянова подчерта, че когато човек, тръгнал по този път, получи подкрепата на своето семейство и я усеща непрекъснато, не се чувства ощетен. “Всеки един пълноценен човек трябва да има подкрепата на семейството си, не просто декларативно, а с обикновените неща в живота, които не се забелязват, не се отразяват, но които дават много сила”, посочи тя.
Галина Стоянова каза още, че има много жени, на които се възхищава в живота си, но те не са европейски или световни политици и лидери, а са хора, които всички познават и могат да срещнат по улиците на Казанлък. “Една от тях е Донка Дундакова. И друг път съм казвала, че това е жена, която има силата, красотата, вярата в живота и любовта, които излъчва, независимо къде се намира. Това е жена, която дава увереност, че човек трябва да вярва в себе си и да обича себе си и останалите и трябва да преживява всеки свой ден с много красота, с много отдаденост”, посочи Стоянова. Тя отбеляза, че красотата трябва да извира първо от нас, преди да я потърсим около себе си.
По повод днешния празник кметът пожела на всички жени в Казанлък да вярват в себе си, в Бог, в доброто, да изпитват любов към себе си, към труда си, към семейството и към останалите и да създават продукт на своя живот, който да остане след тях и да е ценен за обществото. “Тук има много примери за отдадени жени, които вървят своя земен път тихо, без да се надвикват с обществото, и го правят красив и изпълнен с много смисъл. Аз наистина им се възхищавам”, каза Стоянова.
БТА/