На 18 ноември вечерта, за първи път от създаването на специалния музей в Казанлък преди две години, емблематичната картина „Ахинора“ на Иван Милев напусна своя постоянен дом. Произведението е основен акцент в изложбата „Европа в България“, която се провежда в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Изложбата ще бъде достъпна за публиката само два дни – на 19 и 20 ноември, предоставяйки уникалната възможност да се види „Ахинора“ извън Казанлък.
На 20 ноември (сряда) от 18:00 ч. в СГХГ ще се проведе специална лекция на изкуствоведа Пламен Петров, озаглавена „Защо ме будите? Поглед към наследството на Иван Милев и неговата „Ахинора“. Петров ще разкрие скритите символи и загадки на тази творба, включително кой е вдъхновил художника за мистичния образ на Ахинора и какво значение имат детайлите в картината.
Картината, създадена през 1925 г., носи уникален художествен заряд. Иван Милев я дарява на родния си Казанлък през 1926 г., малко преди преждевременната си смърт. В продължение на четири десетилетия произведението остава в забвение, преди първото си публично показване през 1965 г., което полага началото на нейния път към легендарен статут.
През 2022 г. Художествена галерия – Казанлък основава първия в света музей, посветен на една-единствена картина – „Ахинора“. Настоящото гостуване в София е част от подготовката за честванията на 100-годишнината от създаването на творбата през 2025 г.
Посетителите на „Европа в България“ ще могат да видят и друга забележителна картина на Милев – „Молитва“. Тя е създадена едновременно с „Ахинора“ и дарена на Казанлък от художника в същия ден.
Пламен Петров, историк, изкуствовед и директор на Художествена галерия – Казанлък, ще представи своите открития за Иван Милев и „Ахинора“ на базата на десетилетни изследвания. Лекцията обещава да обогати разбирането за творчеството на художника в контекста на българската и европейската култура.