Очаква се президентът на САЩ Джо Байдън да отправи категорично предупреждение на руският президент Владимир Путин да не атакува Украйна по време на видеообаждане планувано за вторник, но експерти казват, че времето на САЩ да предотврати по-нататъшни враждебните действия между съседните държави изтича.
Призивът идва на фона на опасенията, че Русия планира да започне някаква форма на военни действия срещу и все по-агресивната реторика към Киев от страна на Москва.
От своя страна Путин каза на 30 ноември, че Русия е обезпокоена от военните учения в Украйна, които се провеждат близо до границата, като каза, че те представляват заплаха за Москва.
Той настоя, че Русия е свободна да придвижва войски около собствената си територия и отрече твърденията, че страната може да се готви да нахлуе в Украйна, като нарече подобни понятия „алармистки“.
Близки последователи на руската политика обаче не са убедени, че намеренията на Русия спрямо Украйна, са добронамерени.
Много експерти (и украински лидери) смятат, че Путин — който каза през 2005 г., че разпадането на съюза е „най-голямата геополитическа катастрофа на века“ — таи желание да възстанови съветската империя, като Русия често се стреми да разшири, или налага влиянието си върху бивши съветски републики като Беларус и Украйна. Русия се противопоставя на стремежите на Украйна да се присъедини към НАТО и ЕС.
Експертите също не са убедени, че Байдън и съюзническите нации в Европа могат да намерят път за диалог с Путин, предупреждавайки, че прозорецът от възможности за намиране на мирно решение на нарастващото напрежение между Русия, Украйна и по-широкия Запад се затваря.
Експертът по Русия Тимъти Аш, старши суверенен стратег за развиващите се пазари в BlueBay Asset Management, каза, че разговорът между Путин и Байдън вероятно ще бъде „много труден“ и че е „трудно да се види откъде ще дойдат компромисите“.
„Путин иска гаранции за сигурност при липса на по-нататъшно разширяване на НАТО, необвързан статут на Украйна и ограничения за превъоръжаването на Украйна и присъствието на войски на НАТО в Украйна. Байдън не може да ги даде и Украйна никога няма да се съгласи – освен ако не е под крайна принуда“, каза Аш в понеделник вечерта.
„Байдън ще използва пръчката на санкциите и моркова на повече преговори, за да се опита да спечели време за Украйна, за да продължи да изгражда своята отбрана.Въпросът е готов ли е Путин да чака?”
Аш добави, че Путин може би си мисли, че сега е най-добрият момент да наложи волята си на Украйна и Запада.
Преди разговора Кремъл заяви във вторник сутринта, че се стреми към „добри, предвидими връзки със САЩ“. и „никога не е планирал да атакува някого“, съобщи Ройтерс. Той обаче добави: „Имаме своите червени линии“.
Кремъл също заяви, че не очаква пробив в срещата Байдън – Путин, но призова за хладнокръвие, отбелязвайки, че Путин е готов да изслуша притесненията на Байдън и да изложи своите.
Русия анексира Крим от Украйна през 2014 г. и беше обвинена в изпращане на войски и оръжия в подкрепа на проруските въстания в две самопровъзгласили се републики в района на Донбас в Източна Украйна, въпреки че Москва отрича това.
Максим Саморуков, сътрудник в Московския център Карнеги, написа в понеделник, че: „Путин е много по-откровен относно това, което иска в Украйна и какво е готов да постигне, за да го постигне“.
„Само след няколко дни Путин каза, че иска сделка, която да попречи на Украйна да се присъедини някога към НАТО. Той също така иска обещание на Запада никога да не разгръща военна инфраструктура на НАТО в Украйна“, каза Саморуков в редакционна статия.
Той добави, че през последната година Кремъл трябваше да изпраща съобщения до САЩ „Първо, Русия придава първостепенно значение на Украйна. Второ, търпението му към статуквото е на изчерпване и е готова да предприеме драстични мерки, за да обърне ситуацията.
Путин иска Байдън най-накрая да се изправи пред неприятна дилема. Посланието е просто: Вашингтон трябва да се подготви, за да бъде партньорът му Украйна сериозно победен във военно отношение в това, което би било особено унизително повторение на последните събития в Афганистан. Или може да отстъпи и да постигне компромис с Москва за Украйна“, каза Саморуков.
Кремъл изглежда не си прави илюзии, че първият вариант ще нанесе огромни разходи за руската икономика и международното положение, добави той, „но иска да убеди Съединените щати, че са готови да поемат тези разходи поради важността на Украйна за руски национални интереси.”
Представители на САЩ, Европа и НАТО предупредиха Русия срещу всяка военна агресия срещу Украйна, като казаха на Москва, че това ще има сериозни политически и икономически последици, която вече е под международни санкции за анексирането на Крим.
Тъй като Украйна не е член на НАТО, военният алианс не е задължен да защитава страната. Като такъв, не е сигурно колко далеч могат да стигнат САЩ и ЕС, за да защитят Украйна.
Лидерите на Франция, САЩ, Обединеното кралство, Германия и Италия говориха в понеделник вечерта, според говорител на Даунинг стрийт, за нарастващото напрежение между Русия и Украйна.
„Те подчертаха необходимостта да осигурят единен фронт пред лицето на руските заплахи и враждебност“, каза говорителят в изявление, добавяйки, че те призовават „Русия да деескалира напрежението и потвърждават твърдата си подкрепа за териториалната цялост на Украйна. ”
Лидерите ще говорят отново след разговора на Байдън с Путин, добави говорителят. Очаква се видеоразговорът Путин-Байдън да се проведе около 15 часа. Лондонско време, според Ройтерс.
Самата Русия изглежда не възлага големи надежди на срещата. В понеделник, в навечерието на разговора, Кремъл определи състоянието на отношенията между САЩ и Русия като „доста плачевно“, каза Ройтерс.
Източник: CNBC