В град Шипка се намира единственият в България Музей на залесяването. В него е разположена уникална колекция от черно-бели и цветни фотографии, скици на художника Иван Матов, показващи огромната работа на поколения лесовъди за овладяване на ерозията и залесяване на голите склонове на Стара планина и Средна гора, разказва кметът на Шипка Василка Панайотова. Днес жителите на града поднесоха цветя пред бюстовете на двамата най-изявени лесовъди от началото на миналия век – Феликс Вожели и Петър Манджуков, които се намират в двора на музея.
Тук се намират фотоапаратът и фотографските плаки на Феликс Луи-Мари Вожели, неговите книги, свързани с овладяване на пороищата и залесяване, имножество автентични документи и вещи като шинел на горски стражар и дървени инструменти, използвани при залесяването.
В края на XIX и началото на ХХ век, южните склонове на Стара планина били напълно оголени. Шипка и селищата в долината Казанлък са били засегнати от много тежки природни бедствия. Ерозията на почвата, породена главно от човешка дейност, довела до тежки наводнения и порои, които завличали скали, животни и къщи. Земеделските земи и селата в подножието на планината били опустошени. През 1904 г. българската държава реагира на предупреждението на жителите на долината и поисква помощ за борба с наводненията и ерозията от френското правителство. Френският лесничей Феликс Вожели, бил изпратен в Казанлък през април 1905 г. Той оглавява първото „Бюро за упрепяване на пороищата и залесяване “ в България. Пристигането на Феликс Вожели в Казанлък бележи началото на извънредно мащабна мобилизация на жителите на долината в дейностите по залесяване в национален мащаб.
По случай Седмицата на гората в Шипка се провеждат и поредица от залесителни акции, в които се включват и много деца, обясни Василка Нанайотова. Тя разказа, че преди дни зрелостниците от ХII а клас на ПХГ ” Св. св. Кирил и Методий” в Казанлък са насадили гора, посветена на учителя си и класен ръководител Иван Димов. Младежите решили така да изненадат своя преподавател.