Общинският съвет в Казанлък ще разгледа в четвъртък предложението на управителя на ДКЦ- Районна поликлиника д-р Красимир Пейчев медицинския център да стане съучредител на Национално сдружение на лечебните заведения за извънболнична специализирана медицинска помощ в България.
Новото сдружение ще може да постави проблемите си при преговорите за нов рамков договор със Здравната каса и да защитава правата на работещите в тези лечебни заведения, коментира за Радио Стара Загора д-р Красимир Пейчев.
„На този етап не се говори за нас, ние сякаш останахме на последно място в полезрението на министерството на здравеопазването. Доболничната помощ е недофинансирана и чрез преговори с нас и с БЛС този въпрос може да бъде поставен с оглед повишаване на цената на прегледа – това е единственият начин да вкараме свежи пари в поликлиниките. На този етап не се говори на тази тема, но няма и кой да внесе това предложение. Трябва да се регистрираме, да сме официални „играчи“ на полето, тогава вече да изготвим нашите предложения и да се предадат към Лекарския съюз и здравното министерство“, коментира д-р Пейчев.
Той припомни, че на учредителното събрание на новото сдружение желание да се включат 21 медицински центрове от цялата страна, като в бъдеще се очаква да се присъединят още.
Сред другите проблеми, които са общи за ДКЦ в страната са застаряване на работещите в специализираната доболнична помощ, както и текучеството на млади кадри, които предпочитат работа в големите градове, болници и заминаването им извън страната.
Според д-р Пейчев трябва политическа воля, за да се реши и проблемът на финансирането на здравеопазването през т.нар „пътечкова медицина“.
По думите му е необходимо да се диверсифицира касата, да влязат здравноосигурителни фондове и други мерки, които да позволят на докторите да лекуват, а не да търсят по-добре платени клинични пътеки.