Днес с Казанлък празнуваме всички българи, защото символът на Казанлък – маслодайната роза, е символ на цялата ни красива родина и защото във всяка една емблема, дума и образ, в който се споменава България, всеки си представя розата. Това каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на честванията по повод днешния Празник на Казанлък, предаде БТА.
“Днес и всеки ден трябва да се събуждаме всяка сутрин както се събуждат майските рози призори – свежи, с капчици роса, в очакване на слънцето. И ние, гражданите на България, трябва да се събуждаме с мисълта за родината ни и за прекрасното отечество. Казват, че тук в Казанлък се срещат Долината на тракийските царе, заедно с Долината на розите”, каза още Йотова. Тя припомни, че от траките тръгва българското хоро, защото хората са хванати в кръг ръка за ръка и посочи, че този древен култ показва, че още тогава хората са вярвали в единението. Именно тази традиция и дух траките са предали на българите и най-вече на хората по тези земи, отбеляза вицепрезидентът.
“120 години една красива и благоуханна традиция се ражда и живее в този град, 120 години това е празник на красотата, младостта, любовта и единението. Избраници сте, че живеете тук, защото сте потомци на хора, разнесли българската слава по целия свят, носейки благоуханното розово масло”, посочи още Илияна Йотова. Тя подчерта, че по-често трябва да се обръщаме към тази история, защото тя е извор на самочувствие.
Гости на събитието на централния площад “Севтополис” бяха още служебният министър на външните работи Иван Кондов, областният управител Иван Чолаков, поетът и автор на текста на песента “Една българска роза” Найден Вълчев, директорът на Областната дирекция на МВР ст. комисар Лазар Христов, генералният директор на БТА Кирил Вълчев, заместник-кметове, председателят на местния Общински съвет Николай Златанов, представители на местната и централната власт, директори на културни институти, Царица Роза 2023 Кристина Попова и нейните подгласнички – Нона Ангелова и Дебора Маркова, общественици, жители и гости на града. На тържествата присъстваха и представители на български и световни медии, които са в Града на розите по повод 18-ата Световна среща на българските медии, организирана от БТА в Казанлък.
“Световни историци, които не могат да се нарекат пристрастни към България, оценяват, че силата на българския дух се крие в българския език, българската култура и писменост, опазвани и пренасяни през вековете. Нещо повече – те са в основата на европейската култура и цивилизация”, каза кметът на Казанлък Галина Стоянова. Тя заяви, че българският дух се крепи на знанието, а казанлъшкият дух се крепи на самочувствието, на историята, на традициите, на любовта към родната Долина на розите. “Крепи се на признанието към нашите предци – смелите непобедими траки, към възрожденците Петьо Ганин, д-р Стамболски, чиито годишнини ще честваме през годината, към всички славни казанлъчани, към дейците на културата”, заяви тя. И съобщи, че днес към тях ще се присъединят още две имена на казанлъчани, които не само обичат родния си край, но и му придават гордост и самочувствие. Това са новите почетни граждани на Казанлък – прокуристът Владимир Спасов и кардиологът д-р Бойчо Бойчев. “Посрещаме 120-ите Празници на розата, за съжаление, в една разделена България, в която като че ли няма добрина, смелост, страх от Бога и любов, за да се създаде единението и общността между народ и държава”, каза още Галина Стоянова.
Честването започна с тържествен водосвет за здраве и благоденствие, отслужен от Старозагорския митрополит Киприан в съслужие с казанлъшки свещеници. “120 години красотата, надеждата и любовта крепят именно този град, 120 години възпоменаваме първото тържество на Празника на розата благодарение на маслодайната роза, символа на нашия обичан град”, каза владиката. И пожела на жителите на Казанлък благоденствие и здраве, и “да крепим вярата, надеждата и любовта”.
Събитието продължи с почетен караул на 61-ва Стрямска механизирана бригада с ръководител бригаден генерал Маргарит Михайлов и продължи с тържествена церемония по издигане на знамето на Казанлък и на Република България.
Празникът на Казанлък продължава със знаменно шествие в памет на Христо Ботев и загиналите за свободата на България под надслов “Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира”, което се състои за пръв път в Казанлък, и с поднасяне на венци и цветя пред паметника на революционера в централния парк “Розариум”.