6 юли е световният ден целувката. Датата е предложена от Великобритания и официално призната от ООН през 1988 г. Идеята целувката да си има „Международен празник“ идва първо на британците, които забелязали, че хората като че ли забравят да се целуват.
Удоволствието от целувката е може би най-интимното чувство, което всеки може да изпита. Но за жалост то е изместено от чисто социалната й формалност, която вече се е превърнала по-скоро в прелюдия към друг вид интимност.
Световният ден на целувката се чества във всички точки на планетата и не е толкова комерсиализиран като „Свети Валентин“.
За появата на целувката съществуват много легенди. Най-древната от тях идва от гръцката митология и разказва за овчаря Целувкадис и дъщерята на богат скотовъд – Евридия, която подала на възлюбения си камъче с уста.
Според друг разказ целувката е измислена от средновековните рицари, които така разбирали дали съпругите им са пили вино.
Велики твроци са увековечили целувката в творбите си: Огюст Роден, Климт, Рене Магрит, Утамаго Китагава и много други.
Лекарите съветват хората да се целуват по-често, защото това се отразява добре на здравето. Продължителната страстна целувка увеличава пулса над 100 и повече удара в минута, повишава нивото на хормоните в кръвта на човека и може да удължи живота му с една минута. Целувката успокоява нервната система и предотвратява стреса.