ГЕРБ и БСП поотделно питат за инсталация в Розовата долина
Изграждане на мощности за формалдехидни смоли в Казанлъшко и протестът на местните жители бе взет присърце от депутати от ГЕРБ, БСП и Възраждане. Става въпрос за инвестиционно намерение на “Кастамону България АД” да разшири производството си, като дружеството произвежда сега в с. Горно Сахране ПДЧ, пише Clubz.
Левицата бяха поканили в парламента представители на сдружението, което се противопоставя на инвестиционното намерение, заедно с кметовете на двете най-близки села – Горно и Долно Сахране. Паралелно с това от ГЕРБ са пратили въпрос по линия на парламентарния контрол, до министъра на околната среда и водите Росица Карамфилова. Възраждане са отправили запитване към председателя на ДАНС Пламен Тончев.
Общото твърдение на всички е, че новите инсталации крият риск по няколко направления – замърсяване на водата и въздуха, като питейната вода на всички населени места в региона, в т.ч. Павел баня, Казанлък, Стара Загора, в Ямболско, се подсигурява от намиращия се в непосредствена близост язовир Копринка, както и риск от “второ Хитрино” (по думите на депутата Иван Ченчев) поради факта, че Горно Сахране се намира на границата с подбалканската жп линия София-Бургас, а в непосредствена близост (от другата страна на линията) е Долно Сахране, в близост и до първокласния Подбалкански път.
Питания
“Предвижда се капацитетът на инсталацията да е 164,4 тона на ден, 60 000 тона годишно. Формалинът ще се съхранява в надземен резервоар от 190 куб. м., готовите смоли също в надземни резервоари – над 10 на брой, общо над 700 куб.м. Консумацията на вода ще скочи от 5000 на 1000 кубика. Отработената вода попада в почвата в река Габровница и язовир Копринка. Предвижда се изпускане на емисии до три часа на денонощие. Това са отровните метанол, въглероден оксид, диметилов етер, формалдехид и др. Тоест, има риск от замърсяване на въздуха, водата и подпочвените води”, пишат от ГЕРБ до Карамфилова и питат:
Кой е изготвил оценката на въздействието върху околната среда (ОВОС), може ли тази оценка да се ревизира, дали е извършена оценка за опасност за подпочвените води при авария и изобщо съществува ли опасност от производствени аварии, “които да доведат до пожари, взривове и разрушения на намиращите се на метри от производствената площадка жилищни, образователни, административни, инфраструктурни и железопътни обекти”.
За социалистите проблемът се крие и в близкото отстояние на завода от населеното място (около 300 метра). “Ще предприемем промени в законодателството за подобни химически заводи да има задължително отстояние от населени места, защото такова нещо в момента няма и с това се злоупотребява от определени инвеститори и компании” – даде заявка Ченчев (като не е ясно кога ще се предприеме тази законодателна инициатива като този парламент по всяка вероятност ще “живее” до началото на февруари).
Възраждане акцентираха върху ситуацията в местната администрация на РИОСВ Стара Загора: „От наши информатори разбрахме, че служители на ДАНС са били в РИОСВ и са разпитвали за фирмата. В тази връзка, зададох и своя въпрос, като тук е важно на първо място да разберем дали е застрашено здравето на гражданите и екологичната сигурност на страната.”
Проблеми няма
ОВОС-ът на инвестиционното предложение (ИП) може да се открие на страницата на регионалната екоинспекция (РИОСВ) в Стара Загора, като най-общо в него се посочва, че няма риск за водата, въздуха и хората в региона, а при авария, щетата за населението ще се равнява на най-обикновено слънчево изгаряне. Но пък става ясно, че формалин вероятно ще се транспортира и с влака.
Реализацията на ИП не предвижда промени в отпадъчните води от инсталацията. Площадката предвидена за реализацията му се намира на сегашната промишлена площадка на компанията, разположена в устройствена зона предназначена за производствени и складови терени, съгласно общия устройствен план на Община Павел баня – четем.
“Доставянето на суровина ще се извършва както до момента, до сега се е доставял формалин за производствения процес на инсталацията, а с реализацията на ИП ще се доставя метанол за целите на производствения процес на формалин. Съответно формалин няма да се транспортира до площадката.”
Отчетено е, че заводът граничи с жп линия и е в близост до Подбалканския път.
“При необходимост от доставки на суровини или изнасяне на продукция има възможност за ползване на жп или авто транспорт” – се посочва обаче.
“Предприятието към момента е класифицирано като такова с нисък рисков потенциал по реда на ЗООС, като изготвената оценка на риска показва, че максималните възможни последици за персонала, населението и околната среда от авария, не могат да причинят загуба на човешки живот или сериозни травми извън територията на обекта.”, пише още в доклада.
Слънчево изгаряне
А изводът за рисковете за хората:
“Изчисленията и симулациите в приложената оценка на риска показват, че максималните възможни последици за персонала, населението и околната среда от авария, не могат да причинят загуба на човешки живот или сериозни травми извън територията на обекта.
Засягане на жилищната част на с. Горно Сахране е възможно единствено при възникване на аварийна ситуация с огнено кълбо на съществуващия резервоар с формалдехид, като тук е важно да се отбележи, че този сценарий няма отношение към реализацията на ИП. В този случай въздействието върху хората ще се изразява в епидермално изгаряне на кожата (I степен), което се равнява на слънчево изгаряне – съпроводено с болка за 5 до 10 дни. Основно поражения върху живота и здравето на хората може да се очаква в границите на производствената площадка.”
Заради броженията на местното население има и становище на компанията.
“Инвестиционното предложение е съгласувано с всички компетентни институции – ИАОС, РЗИ – Стара Загора, Басейнова дирекция Източнобеломорски район, Дирекция Пожарна безопасност и защита на населението и др.
Мнението на експертите, изготвили Доклада по ОВОС и на експертите взели участие при провеждане на Експертня съвет при РИОСВ – Стара Загора е, че при спазване на мерките , 40 на брой, и заложени в Доклада по ОВОС, инвестицията може де се реализира”, се посочва в него.