Диагностично-консултативен център (ДКЦ) „Поликлиника“ в Казанлък разкри дарителска сметка за закупуване на компютърен томограф (скенер). Това съобщи в интервю за БТА д-р Красимир Пейчев, директор на лечебното заведение.
Дарителската сметка е разкрита само и единствено с цел набиране на средства за закупуване на устройството, коментира той. „Отделението по образна диагностика разполага със зъбен кугел, ортопантомограф, мамограф, голям ехограф, с чисто нов рентгенов графичен пост и със скопичен пост“, обясни д-р Пейчев. Той напомни, че за същото отделение Община Казанлък закупи нов рентген и дигитализатор, които също много улесняват работата на специалистите. Според него със закупуването на скенер това ще бъде едно напълно оборудвано рентгеново отделение, което ще има голямо значение за целия казанлъшки регион. Д-р Красимир Пейчев подчерта, че обявената дарителска кампания е насочена към местния бизнес, а не към гражданите, и уточни, че досега в ДКЦ „Поликлиника“ не е организирала такава.
Д-р Пейчев разказа за дейностите по обновяване и модернизиране на сградата на лечебното заведение. До момента е напълно ремонтирана външната част на сградата, направени са нови кабинети – гинекологичен, нефрологичен, лекарски кабинет на рентгенолозите. Предстои и ремонт на неврологичния кабинет. Процесът ще продължи до пълно обновяване на сградния фонд, обясни той. В най-скоро време се очаква да започне работата по изграждане на товаро-пътнически асансьор на западната фасада на сградата, каза д-р Пейчев. Има план след това да се изгради вътрешен асансьор в английския двор на ДКЦ, който ще свързва детско поликлинично отделение с отделенията по физиотерапия, образна диагностика и с лабораторията. Целта е децата да не обикалят цялата сграда, за да достигнат до тези точки, обясни той. Всички дейности са насочени към изграждане на модерно и функционално лечебно заведение, което да е в полза на жителите на Казанлък и региона. Обновяването на сградата и медицинската апаратура се извършва със смесено финансиране от лечебната структура и Община Казанлък, допълни д-р Красимир Пейчев.
Д-р Красимир Пейчев коментира пред БТА и някои от проблемите в областта на здравеопазването. По думите му един от най-големите проблеми, пред които се изправят болниците в малките градове, е застаряващото лекарско съсловие и липсата на млади медицински специалисти. Той прогнозира, че до няколко години много лечебни заведения в по-малките градове ще останат без персонал. „Ние сме донори на специалисти за чужбина“, заяви той. Според него младите лекари от малките градове имат два пътя – към големия град и извън страната. По думите му причината не е само ниското заплащане. Като друг проблем д-р Пейчев посочи, че в България е много трудно да се специализира медицина, тъй като не всички болници имат възможност да покриват курсовете на младите специализанти. Според него трябва да се подобри хоризонтът пред младия специалист и да му се осигури ясно кариерно развитие.