На 4-ти февруари 1885 г. е роден Асен Златаров , химик-органик и биохимик, учен – демократ и хуманист. Неговият баща Христо Златаров е бил учител в първото светско училище, основано през 1851 г. в хасковското село Стамболово. По майчина линия е потомък на видната възрожденска фамилия Минчеви от Хасково.
Златаров следва химия в Софийския университет (1903-1904 г.), завършва в Женева (1907 г.). Доктор по химия и физика на университета в Гренобъл (1908 г.). Специализира химия на храненето и хранителните продукти в Мюнхен (1909 – 1910 г.).
Участва в Балканската и Междусъюзническата войни като санитарен доброволец (1912 – 1915 г.). Мобилизиран е в Първата световна война. От 1936 г. е професор и ръководител на катедрата по органична химия при Физико-математическия факултет на СУ. Между 1929 и 1936 г. е Председател на Съюза на химиците в България.
Асен Златаров е основоположник на биохимията у нас. Той изследва състава, хранителната и калоричната стойност, начина на приготвяне и използването на националната българска храна. Той се проявява като изключително активен популяризатор на научните знания в България. Притежава голям ораторски дар, огромна научна ерудиция и богата обща култура.
За 10–15 години изнася около хиляда сказки и научни доклади. Той изявява многостранните си интереси и в областта на литературата и изкуството. Сътрудничи на почти целия литературен печат. Автор е на литературни статии, стихотворения и на две книги с лирична проза.
Почива на 22.12.1936 г. във Виена. Погребението му в София се превръща в грандиозна манифестация.
- Честваме паметта на свети Александър Невски
- Унгарският вътрешен министър: Има шанс за България в Шенген от 1 януари 2025 г.
- Кои градове обявиха 3 януари за неучебен ден
- Казанлъшкият стилист Стенли Нанчев представя песента „Едно дете“ с нов аранжимент
- И тази година село Чавдар ще е коледното село на България