Световните цени на храните достигнаха 19-месечен връх през ноември, като индексът на цените на Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) се покачи до 127,5 пункта. Основен фактор за повишението са цените на растителните масла, които нараснаха с 24% за годината, следвани от млечните продукти и месото. Обаче цените на зърнените култури, като пшеница и ориз, и захарта намаляват.
Очаква се покачването на цените на растителните масла да продължи, особено за палмовото масло, засегнато от климатичния феномен “Ел Ниньо” в Индонезия. Цените на говеждото месо също се увеличават заради сушата в САЩ, която намалява наличността на фураж.
Пазарите на кафе и какао също са изправени пред несигурност, с повишаващи се цени в резултат на неблагоприятни метеорологични условия в основни производствени региони.
Секторът на плодовете и зеленчуците в САЩ ще бъде засегнат от търговските политики на новия президент Доналд Тръмп, което може да доведе до повишение на цените на вносните продукти. Анализаторите прогнозират, че търговските конфликти с Китай и другите страни могат да доведат до нестабилност в цените на селскостопанските стоки.