В БНР има свобода на словото и предаването “Политически НЕкоректно” е едно от най-ярките доказателства за това, заявява генералният директор Милен Митев, цитиран от медията, по повод решението на Програмния съвет на БНР да не бъде излъчено интервюто с руския посланик Елеонора Митрофанова. Разговорът с посланика на Руската федерация беше анонсиран във фейсбук страницата на предаването, но водещият Петър Волгин обяви в ефир, че Програмният съвет на медията е забранил излъчването на предварително записаното интервю.
Митев посочва, че 15 от членовете на Програмния съвет са гласували против излъчването на интервюто, а един се е въздържал. Мотивът е несъответствие с журналистическите стандарти. Всяка медия работи по правила, част от които са редакционните стандарти, а Програмният съвет се произнася по тяхното спазване и нарушаване. Нормално е всеки материал, създаден с ресурс на БНР, да бъде собственост на радиото и то да преценява какво може да се прави с него, коментира Милен Митев относно забраната интервюто с посланика на Русия да се разпространи по други канали извън ефира на програма “Хоризонт”. В своя позиция до медиите ръководството на Българското национално радио заяви, че категорично отхвърля опитите за намеса в редакционните политики на медията и ги смята за недопустими. Случаят с неизлъченото интервю на Елеонора Митрофанова не трябва да бъде използван за политически цели и внушения, посочват от БНР. Според тях това решение е взето в съответствие с приетите правила за редакционната дейност в БНР и професионалните стандарти, в съответствие с обществения интерес, законовата рамка и Етичния кодекс на българските медии.
“Няма как да изразя категорична позиция преди да познавам детайлите на това решение и предпоставките за него”, коментира председателят на Съвета за електронни медии Соня Момчилова. Тя добави, че се надява да става дума за опазване на стандарти, но допусна и че вероятно е зачестила “тази страховита, зловеща диагноза на автоцензура”, която Асоциацията на европейските журналисти е поставила в свое изследване.
В официалната си фейсбук страница от посолството на Украйна написаха, че изразяват “огромно разочарование и дълбоко огорчение във връзка с анонса, че представител на кремълския режим ще гостува в БНР и посочиха, че “предоставянето от страна на национална българска медия на възможност за изява и пропаганда на официално лице на държава – агресор е грубо нарушение на професионалните и морални стандарти в журналистиката.
Недопустимо е БНР да стане съучастник в руската хибридна война, заяви председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски след анонсирането на интервюто. Той определи гостуването на Митрофанова в ефира на обществено радио като “ груба демонстрация на незачитане на националния суверенитет, общоевропейски позиции и ценности, както и погазване на националните интереси на България” и посочи, че по Конституция и закон, обществените медии осигуряват чрез програмната си политика защита на националните интереси и общочовешките ценности.
Соня Момчилова посочи, че не е изненадана от поведението на Пеевски. “За мен е изненада може би забвението, в което изпадна стилът, по който г-н Пеевски управляваше медийната си група. Това е по-неблагоприятно за медийната среда – това да забравим кой е той”, заяви председателят на СЕМ.
Спирането на излъчването на интервюто предизвика и политически реакции.
От партия “Възраждане” призоваха Програмния съвет на БНР да премахне “двойните медийни стандарти и да се противопостави на политическия натиск над четвъртата власт.“
Пред журналисти лидерът на БСП Корнелия нинова коментира, че намесата на политици в работата на журналистите е посегателство върху тяхната свобода, а въпросът е принципен и е поредното доказателство за посегателството върху демократичната свобода на медиите.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова разкритикува остро свалянето на интервюто с посланика на федерацията от ефира на БНР, предава ТАСС.