Днес, 14 януари, ромите по света празнуват Банго Васил, циганската Нова година. В България празникът се отбелязва с множество обичаи и ритуали, които са различни при различните етнически групи роми.
В Казанлък, където живее ромска общност, Банго Васил е повод за голямо тържество. В ромската махала се приготвя традиционна храна, като гъска, сарми, баница с късмети и питка. На трапезата се слага и жито, което символизира плодородието и късмета.
Сутринта на Банго Васил децата сурвакват, за да пожелаят здраве и щастие на близките си. В някои ромски махали се организират и маскаради, в които децата се обличат в традиционни носии и маски.
Банго Васил е празник на надеждата за по-добро бъдеще. Ромите вярват, че през Новата година ще имат повече здраве, щастие и късмет.
Една от най-известните легенди за празника разказва, че някога ромите били преследвани от дявола. Той искал да ги унищожи, защото те били различни от него. Веднъж, когато ромите преминавали по един мост, дяволът разрушил моста и те започнали да падат във водата. В този момент на помощ им се притекъл Свети Василий Велики. Той изпратил ято гъски, които помогнали на ромите да доплуват до брега. От този ден нататък ромите празнуват Банго Васил в чест на Свети Василий, който ги спасил от дявола.
Друга легенда разказва, че Банго Васил е бил куц овчар, който помогнал на свой събрат в беда. Един ден овчарът се загубил в гората и бил обречен да умре от глад и студ. Банго Васил го намерил и му помогнал да намери пътя към дома. Затова ромите го почитат като свой покровител и празнуват Банго Васил в негова чест.
Има и други легенди, които разказват за произхода на празника. Но всички те имат едно общо – Банго Васил е герой, който спасява ромите от злото.
Ето някои от обичаите и ритуалите, с които ромите отбелязват Банго Васил:
- Сурвакане: Децата сурвакват, за да пожелаят здраве и щастие на близките си. Те казват: “Сурва, сурва година, догодина пак живо и здраво!” или “Акулсъ – бакулсун иере саулсун!” – “Сурва Весела Година – догодина пак жив и здрав!”
- Превъплъщение в ролята на Банго Васил: В някои ромски махали главата на семейството или друг възрастен мъж се превъплъщава в ролята на Банго Васил. Той облича традиционна циганска носия и носи маска. С влизането си в къщата се провиква: “Васили авалъ!” – “Васил дойде!” и хвърля жито или ориз. Децата събират колкото се може повече от него, защото това е късметът, който Свети Васил им носи.
- Традиционна храна: На трапезата на Банго Васил задължително трябва да има гъска, сарми, баница с късмети и питка.
- Жито: На трапезата се слага и жито, което символизира плодородието и късмета.
- Маскаради: В някои ромски махали се организират и маскаради, в които децата се обличат в традиционни носии и маски.