Фестивалът “Open Buzludzha”, който ще се състои от 19 до 21 август, се организира за втора поредна година, а каузата е обезопасяването на монумента и отварянето му за посетители. Мотото на тазгодишното издание е „Ти си ключът. Отвори Бузлуджа“, а фестивалът ще предложи на посетителите богата музикална програма и разнообразни дневни културни инициативи. Това съобщи председателят на фондация „Проект Бузлуджа“ Дора Иванова пред журналисти в пресклуба на БТА в Казанлък.
Фестивалът цели да събере местните културни организации, както и да даде възможност на посетителите да научат повече за мястото, коментира Иванова. Откриването е на 19 август в 17:00 часа. Предвидена е изключително богата музикална програма, като за целта са изградени три сцени. Основната сцена е за групи, които ще свирят на живо – сред тях са ПИФ, Уикеда, Керана и космонавтите и много други, а на закриването в неделя специален гост е Държавна опера – Стара Загора, която ще представи джаз спектакъл. Има и две допълнителни сцени за електронна музика – една в гората и друга пред самия паметник. „За втората се вълнуваме изключително много, защото тя е на фона на самия монумент, който ще бъде осветен за пръв път с 3D мапинг с различни интересни светлинни творби“, посочи арх. Дора Иванова.
През деня ще има много богата културна програма, която ще включва и редица природни изживявания. „Ще бъдат осъществени походи, организирани от туристическо дружество „Орлово гнездо“, туристически обиколки, инициативата “Treasure hunt в света на траките“ на казанлъшкия исторически музей „Искра“, демонстрацията „Налей си роза“ на местния Музей на розата“. Ще се включи Етнографски музей „Етъра“, както и Музеят на хумора и сатирата в Габрово. Ще се създаде една много пъстра културна палитра, представяща Бузлуджа и региона, така че всеки да може да го преживее и да научи повече“, обясни Иванова. В презентация за Бузлуджа екипът на фондацията ще представи бъдещето на паметника, предвидена е и презентация от Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“ за историята на мястото. Една много интересна инициатива ще бъде пърформанс на радио-балет „Нонумент“ пред самия паметник. Хората ще могат да слушат със слушалки и да участват в представлението, което е наградено с „Икар“, посочи тя.
Събраните средства ще бъдат изразходвани изцяло за каузата на фондацията. Нощувките са безплатни за хората с палатки и кемпери, а от Казанлък е осигурен и безплатен транспорт до фестивалната поляна. Всичко това е възможно благодарение на Община Казанлък и „BarDak“ , които са партньори на фондация „Проект Бузлуджа“ при организацията на събитието, както и на домакините от НПМ „Шипка – Бузлуджа“, отбеляза тя.
Министерството на туризма ще участва във фестивала с щанд, с който ще се популяризира развитието и разширяването на туризма, към което паметникът Бузлуджа принадлежи, коментира още Дора Иванова.
Тя припомни, че първата и най-неотложна дейност е обезопасяването на покрива на паметника, което е и основната причина той да не може да бъде отворен за посетители. За това има осигурено финансиране от Министерство на културата в размер на 388 хиляди лева и дейностите ще започнат съвсем скоро. Следващата стъпка е изграждането на безопасни посетителски пътеки, като целта е тези дейности да приключат до края на годината, обясни Иванова. Проектът се развива с подкрепата на община Казанлък и областна управа Стара Загора, допълни тя.
Следващите стъпки са проектиране и изграждане на покрив и цялостното консервиране и опазване на сградата, за което фондацията има намерение да кандидатства и за европейско финансиране, посочи арх. Иванова. До момента са направени две дарения от фондация „Гети“ в размер на около 400 хиляди лева, благодарение на които е изготвен план за опазване и управление на сградата. „В него се включиха над сто експерти и работихме в продължение на три години“, коментира Дора Иванова. Благодарение на същото финансиране е осъществено опазването на вътрешния мозаечен кръг. Сумата от 90 хиляди лева е събрана от миналогодишното издание на фестивала и от кампанията „Осинови мозайка“, благодарение на което е стабилизирана и останалата част от стенните мозайки, допълни тя.
От огромно значение за свършеното до момента е доброволческият труд, коментира Иванова и отбеляза, че около 200 доброволци ще помагат на екипа на самия фестивал. 130 музиканти също се включват безплатно в програмата, за да помогнат с каузата на фондацията. Тя напомни, че всеки желаещ може да стане доброволец в инициативата, като попълни формуляр на официалния сайт на „Проект Бузлуджа“.
„За нас приоритет е да стигнем до хората и те да научат, че това е един неполитически проект за културно наследство, който цели да пазим това, което имаме и да го използваме по най-добрия начин в бъдеще“, посочи още арх. Дора Иванова.
БТА/