Секторът за производство на машини и оборудване е може би най-динамичният в българската икономика заедно със софтуера и информационните технологии. През последните години тази индустрия постоянно растеше, като 2020 г. беше първата от доста време, в която големите производители отчетоха забавяне заради пандемията. Все пак немалко компании продължиха да се развиват, което се доказва и от секторната класация на “Гепард” за най-динамичните представители в този сектор. В подреждането има всякакви производители – с чужди, с български собственици, в най-различни сегменти – от дронове до фарове.
Стартъп на върха
Общите приходи на топ 20 в тазгодишната класация нарастват с 63% до 392 млн. лв. Лидер е компания, която тепърва може да расте още. “Дронамикс” са представители на тъй нареченото стартъп поколение – дружества, финансирани от български и други VC фондове през последните десет години, които започнаха да изграждат бизнес от нулата. Създадена от братята Свилен и Константин Рангелови, компанията произвежда дронове за доставки на стоки и вече има договори с десетки летища. Първият инвеститор в “Дронамикс” е фондът Eleven, а след него се включват и австрийският фонд SpeedInvest, бизнес ангели, сред които и съоснователят на “Телерик” Бойко Яръмов. През 2020 г. растежът на приходите е над 240% спрямо предишната година и вече достигат до 4.1 млн. лв.
На второ място по растеж на оборота е “Вато БГ”, производител на водопроводни системи – клапани и фитинги от Казанлък. През последните години продажбите на дружеството постоянно растат, за да достигнат 12.8 млн. лв. през 2020 г., ръст 215%. Компанията изнася за Европа, Близкия изток и Азия, а служителите й също растат. Съдружници във “Вато БГ” са три физически лица.
Трета в подреждането е хасковската “Ронис”, която произвежда машини за тютюневата промишленост. Бизнесът е един от известните в региона, създаден е още през 1991 г. През последните няколко години приходите му растат минимум двойно, като за 2020 г. скокът е 165% до 17 млн. лв. Това е второ поредно присъствие на дружеството в секторната класация на “Гепард”, след като в предишното подреждане скокът на приходите му беше 100%.
Български корени
Повечето от компаниите в топ 20 – 11, са с български собственици. Представените в класацията дружества произвеждат в различни части на България, макар мнозинството да са базирани във и около София. С изключение на две персоналът на почти всички участници расте, а четири са били на загуба през 2020 г. Общият брой на заетите в подреждането е 1593 спрямо 1389 души през 2019 г.
Най-рентабилната компанията в класацията е “Алтерко роботикс”, която е част от публичното дружество “Алтерко” и произвежда смарт продукти и решения за умния дом – умните крушките и уреди Shelly, часовника за деца MyKi и др. През 2020 г. компанията майка успешно приключи увеличението на капитала си, като набра максималната определена сума от 9 млн. лв. Всъщност “Алтерко роботикс” е абсолютният рекордьор по участия в секторната класация на “Гепард”, като тазгодишното включване е четвъртото поредно за нея. Приходите й растат с над 91% до 41.5 млн. лв., а печалбата е 12.3 млн. лв.
Втора след нея по рентабилност е “Медтех суис”, произвеждаща медицински продукти във фабриката си в Габрово. През 2020 г. приходите й са скочили със 128% до 7 млн. лв., а печалбата й е 2 млн. лв.
Големите отсъствия
За разлика от предишни години, през тази само две компании повтарят присъствието си в топ 20 – споменатите “Ронис” и “Алтерко роботикс”. Заради свиването на автомобилната промишленост в резултат на пандемията през 2020 г. има и по-малко доставчици на автомобилни части и компоненти. Докато преди имаше поне по три компании от този сектор, през 2020 г. единственият участник от него в топ 20 е “Варок лайтинг системс България”, собственост на американската Varroc Lighting Systems, която е част от едноименната индийска група. Компанията произвежда автомобилно осветление в завода си край Димитровград, който започна работа преди две години след инвестиция 8 млн. евро. Приходите й нарастват с 35% през 2020 г. до 5 млн. лв., увеличава се й екипът й до над 50 души. Плановете бяха броят на заетите в завода да достигне 400 до 2024 г.