През житейския си път повечето от нас изпитат прояви на хормонални неразположения, породени от различни фактори – 85% от жените са запознати с класическите прояви на т. нар. предменструален синдром (ПМС). Много често тези прояви засягат красотата на нашата кожа. Изхождайки от този проблем решихме да се обърнем към д-р Деси Ночева, за малко повече информация. Тя ни даде пълна информация за това как вашите хормони влияят на кожата ви и как да се справяте с хормоналното акне като професионалист.
Какво е хормонално акне?
Хормоналното акне е едно от най-често срещаните, предизвикано от хормонална промяна.
Д-р Ночева отбелязва, че „Има много експерти в областта на дерматологията, които смятат, че всяко акне е хормонално.“ Обяснявайки, че „Има характерни модели, които задействат тези специфични прояви по времето на ПМС, по същество всеки тип акне се влияе от хормони“.
Въпреки това д-р Ночева добавя, че „Има някои характеристики, които при жените се проявяват по различен назин от мъжете, това може да се използва за описване на „хормонално акне“. Например 85% от жените съобщават за влошаване на акнето в предменструалното време. Също така е често срещано да се развива в пременопаузата, около средата на 40-те години, докато настъпи менопаузата. Най-често това акне се проявява около долната трета на лицето – челюстта, за разлика от акнето при юноши, което показва проблеми по бузите и челото.
Как вашите хормони влияят на кожата ви?
„Хормоналните флуктуации имат много силно въздействие върху кожата по много начини“, казва д-р Ночева. Като жена вероятно ще сте запознати с това, как кожата ви се променя през целия месец. Най- вероятно сте забелязали, че преди менструацията или по време на менструацията кожата ви започва да се променя.
„По отношение на промените всичко е свързано с връзката между тестостерон и естроген. Докато и двата хормона имат положителен ефект върху кожата в изолация, то когато тестостеронът доминира над естрогена, като например по време на предменструалния период или по време на хормонален дисбаланс, себумът се увеличава както и възпалението, което води до повече обриви.
Въпреки това съществува и най-знаменитият момент, в който кожата ви се изчиства и блества. Д-р Ночева казва: „Най-оптималното време за чиста кожа е, когато естрогенът е в своя пик, като например в седмицата преди овулацията, това, което аз наричам „Седмица на Венера“. Естрогенът намаля размера на порите и стимулира микробиома на кожата, както и има положителен ефект върху колагена, еластина и хиалуроновата киселина – елементите на блестящата кожа. Тестостеронът все още присъства доста, всъщност, той също достига своя пик точно преди овулацията, добавяйки мазнина към кожата с повишен себум. Едва когато перфектното съотношение на доминиращия естроген- тестостерон е нарушено, кожата се дестабилизира, което води до потенциално образуване на пигментни петънца.”
Кога е най-вероятно да се активира хормоналното акне?
Както винаги при всяка грижа за кожата или тялото знанието е сила, когато сте наясно с проблем, можете да бъдете проактивни и дори да започнете да предприемате превантивни мерки. Това е особено вярно по отношение на хормоналните пробиви. Д-р Ночева обяснява кога е най-вероятно да изпитате хормонални неразположения: „Жените обикновено виждат повече пробиви по време на предменструалната част на цикъла си, обикновено започвайки около 21-ия ден на цикъла, след което се изчистват около третия ден от менструацията [ден 3 от Вашия цикъл]. Някои жени също ще забележат малко пъпчици непосредствено след овулацията, когато естрогенът намалява малко и прогестеронът започва да бъде доминиращ хормон.
„Естрогенът има много мощен ефект върху потискането на пъпчиците като намалява размера на порите и поддържа микробиома на кожата. Прогестеронът е неутрален по отношение на кожата, но може да повиши инсулиновата резистентност… Рисков фактор за пъпки през двете седмици на доминиране на прогестерона по време на цикъла (двете седмици преди менструацията)“.
Как да промените рутинната си грижа за кожата, за да се борите с хормоналното акне?
Най-добрият начин за успокояване на предразположената към акне кожа е чрез постоянен режим, който помага за насочване и регулиране на производството на мазнини, както и за намаляване на натрупването на мъртва кожа. Д-р Ночева съветва: „За да потиснете хормоналното акне, почиствайте ежедневно с нежен ензимен пилинг или скраб, който ще помогне за изчистване на себума и намаляване на порите. Също така може да се насочите и към пилинги с плодови киселини, два пъти седмично, за да премахнете мъртвите клетки и да изсветлим тена на кожата.
Друг ключов елемент е поддържането на хидратацията – ако кожата ви е дехидратирана, е по-вероятно да произвежда повече себум в опит да компенсира липсата на влага. Поради тази причина д-р Ночева отбелязва, че е важно: „Следвайте почистването с хидратиращи продукти, богати на фитоестрогени, растителни естрогени, намиращи се в ядките, семената и кората на най-здравословните растения, които действат локално върху кожата“.
По време на периода на ПМС: „Особено важно е да се обърне внимание на режима за грижа на кожата, предназначен за справяне с дефекта на увеличения размер на порите и загубата на еластичност и блясък, които придружават тази фаза на нисък естроген на хормоналния цикъл. А за лечението на акне се препоръчва използването на избелващи тоници и локалнен разтвори против пигментации“.
Съвети за диета, за да помогнете на кожата си
Въпреки че може да сте наясно, че диетата влияе върху кожата ви, д-р Ночева разкрива, че тя може да повлияе и на нивата на хормоните като по този начин има голямо значение с какво се храним. Тя обяснява: „Захарта и преработените въглехидрати предизвикват скачане на инсулина и това има отрицателен ефект върху яйчниците, като стимулира клетките да произвеждат прекомерно количество тестостерон.“ Добавяйки, че тази хормонална флуктуация ще има въздействащ ефект върху кожата ви„Още по-лошо, тъй като повърхността на яйчника се сгъстява, доминантната яйцеклетка не може да узрее правилно, което води до още повече проблеми поради нередовната овулация“.
Ето някои от съветите за диета, които да помогнат за намаляване на акнето:
1. „Яжте храни, които стабилизират кръвната ви захар и са с високо съдържание на растителни естрогени (фитоестрогени) като растителни протеини: ядки, орехово масло, семена, леща, бобови растения и семенливи плодове.“
2. „Избягвайте захар и нишестени зеленчуци, бързи и преработени храни.“
3. „Бъдете органични с всичките си избори, когато е възможно. Хербицидите и антибиотиците в конвенционално отглежданите храни променят pH на кожата Ви и позволяват повече възпаление”.
4. „Не преяждайте и не пречиствайте. Епизодичните модели на енергийни и инсулинови скокове ще предизвикат хормонален поток и ще влошат състоянието“.
5. „Храни с високо съдържание на пребиотици, като плодове и зеленчуци с високо съдържание на фибри, а лук, чесън, праз и леща, ще поддържат здрав микробиом на кожата, който естествено потиска петната.“
6. „Пийте повече вода. Кожата се нуждае от вода, за да поддържа еластичността, така че пийте и избягвайте излишния кофеин, който дехидратира“.
7. „Сведете алкохола до минимум. Алкохолът ще предизвика инсулинови скокове и може да накара черния ви дроб да метаболизира хормоните неравномерно, нарушавайки хормоналния баланс и увеличавайки петната и зачервяването“.
Нашите професионални предложения
- Хидрадермабразио
Една от най-приложимите терапии за дълбоко почистване, хидратация и превенция на пигментните петна, е иновативнто Хидрадермабразио.Приложима за всякакъв тип кожа и възраст, тази терапия я прави една от любимите на нашите доволни клиенти.За оптимални резултати и превенция може да се назначи и лечебен курс от няколко последователни терапии.
- Мезотерапия срещу акне
Мезотерапията е процедура, която намира навременно, адекватно и бързо решение за проблемните области на Вашата кожа.
При този вид терапия се инфилтрира в засегнатите зони малки дози лечебни серуми , които регулират себумната активност, действат противовъзпалително, регулират имунната активност и предотвратява пигментацията.
Съставът на серумите се избира строго индивидулно спрямо нуждите на вашата кожа и моментното състояние.