Министърът на правосъдието може да поиска започване на процедура във Висшия съдебен съвет за отстраняване на един от “тримата големи” в съдебната власт – главния прокурор и председателите на Върховния административен и Върховния касационен съд.
Решението е на Конституционния съд и е взето единодушно, става известно от съобщение на сайта на съда. То е ключово за бъдещето на съдебната система в България, тъй като се очаква да доведе до серия от събития предвид заявките на управляващото мнозинство както за отстраняване на главния прокурор Иван Гешев, така и за сериозни промени в съдебната система и конституцията.Конституционните съдии приемат, че: “Разпоредбата на чл. 130в от Конституцията включва и възможността министърът на правосъдието да прави предложение до Висшия съдебен съвет за предсрочно освобождаване от длъжност на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл.129, ал.3, т.5 от Конституцията”.
Разпоредбата гласи, че една от хипотезите за предсрочно прекратяване на мандата е “тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт”.
Все още на сайта на Конституционния съд не е качен пълният текст на решението.
През лятото на миналата година служебният министър на правосъдието проф. Янаки Стоилов сезира съда, след като Висшият съдебен съвет (ВСС) отхвърли като недопустимо искането му за отстраняване на ръководителя на държавното обвинение Иван Гешев.
Един от спорните въпроси по време на дебата във ВСС около искането за оставката на Гешев миналата година беше дали изобщо съществува законова възможност за подобно искане. Дебатът около конкретното искане и обсъждането на конкретните основания за оставката на Гешев бе отклонен от членовете на съвета и заменен от дискусия за процедурни и законодателни възможности, а ВСС отхвърли искането.
Точната формулировка на въпроса, поставен пред КС, гласи: “В правомощията на министъра на правосъдието по чл. 130 в, т. 3 от конституцията включва ли се възможността да прави предложение за предсрочно освобождаване от длъжност на председателя на Върховния касационен съд, на председателя на Върховния административен съд и на главния прокурор в хипотезата на чл. 129, ал.3, т. 5 от Конституцията?”
Въпросът се отнася за случаи на тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които уронват престижа на съдебната власт. Опитът от миналото лято е “пилотен” в 30-годишния живот на ВСС, тъй като за първи път министър на правосъдието внесе искане за отстраняване на главен прокурор.
Преди произнасянето на КС пред съда по въпроса бяха изпратени различни официални становища и мнения може ли министърът на правосъдието да иска отстраняване на един от “тримата големи”, като по-голямата част застъпват именно тезата, че има такова правомощие по Конституция. Такава е позицията на Върховния касационен съд, на министъра на правосъдието, на Съюза на съдиите в България, както и на съюза на юристите и на проф. Васил Мръчков. Президентът също е на мнение, че такава конституционна възможност има.
Главният прокурор, Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите обаче смятат точно обратното – според тях искането за отстраняване на един от “тримата големи” в съдебната власт, сред които е и главният прокурор, не влиза в правомощията на правосъдния министър.
Малко след като ВСС отказа да започне процедура по предсрочно освобождаване на главния прокурор, Янаки Стоилов оспори този отказ пред Върховния административен съд. Това дело обаче е спряно, тъй като магистратите изчакваха произнасянето на Конституционния съд. Сега то може да бъде възобновено и се очаква по него. Междувременно в края на октомври 2021 г. президентът назначи Стоилов за конституционен съдия.
Отделно, министърът на правосъдието Надежда Йорданова може да поднови искането за предсрочно освобождаване на Гешев. Сред посочените миналото лято основания за искането за отстраняване бяха разгласяване на данни от досъдебни производства, системно нарушаване на презумпцията за невиновност, непризнаване на принципа на разделение на властите, намеса в принципа на случайно разпределение на делата. (Всички основания, с които бе поискано отстраняването на главния прокурор – четете тук.)
Тези основания могат да бъдат ревизирани от Надежда Йорданова и посочени отново в евентуално ново искане. Ако такова искане действително бъде внесено, този път членовете на ВСС няма да имат възможност да го отхвърлят на процедурно основание и ВСС ще трябва да обсъди по същество конкретните мотиви, с които се иска отстраняването на Гешев, и да се стигне до произнасяне по тях.За да бъде освободен главният прокурор, трябва да има мнозинство от 17 гласа от 25-те членове на съдебния съвет. В момента съставът на съвета е с трима души по-малко – Боряна Димитрова и Красимир Шекердждиев от съдийската колегия подадоха оставки, а Пламена Цветанова от прокурорската колегия стана заместник главен прокурор.
Различни гласувания във ВСС, включително и това за искането за отстраняването на Гешев миналата година, показаха съотношението на силите във ВСС и подкрепата на мнозинството за главния прокурор, което трудно може да бъде разклатено. Евентуално ново искане за отстраняване на Гешев и отказ от страна на ВСС може да поднови и исканията на управляващото мнозинство за оставка на целия съвет, чийто мандат изтича през октомври, и да ускори процедурата по избор на нови членове.