Държавата дава безвъзмездно 706 милиона лева, за да купи климатици за домакинствата. Условието е да върнеш старата си печка на дърва. Целта е да се подобри качеството на въздуха. От 2014 до 2020 година вече са дадени 104 милиона лева, с които са сменени печките на 22 000 домакинства. За останалите пари до общата сума ще бъдат купени още поне 77 000 климатика. Очакваният ефект е да се спестят по 2872 тона фини прахови частици годишно, посочва NOVA.
Темата с чистотата на въздуха беше отворена миналата седмица след твърдения, че станциите за измерване са преместени на по-чисти места и така се изкривяват част от данните.
Причината днес от екоминистерството и от Изпълнителната агенция по околна среда да съберат медиите е репортаж по NOVA от миналата седмица. Става въпрос за станцията за измерване на въздуха в Пловдив. Според граждани тя не измерва правилно, тъй като около нея са засадени дървета. Институциите контрираха, че не лъжат с данните и допълниха, че през последните годините качеството на въздуха е по-добро. Това било така и заради програмите за по-малко емисии, сред които по-зелен транспорт и премахването на печките на дърва.
Види ли си черен дим в София, почти винаги огънят е в квартал „Христо Ботев”. Пожарът почти винаги е умишлен и почти винаги запаленото са гуми. В дисонанс с това, там почти всички са изхвърлили старите печки на дърва, за да получат безплатен климатик от държавата и да дишат по-чист въздух. „70-80%. Всеки, който е кандидатствал с редовни документи – акта за собственост и платени данъци, всички взеха”, казва Евгени Лазаров.
706 млн. делено на 1500 лева за климатик са около 470 000 климатика.
„Тази цифра е в периода от 2012 г. и включва инвестициите, които са и в сегашния програмен период, който ще се изпълнява до 2027 г.”, заяви Ренета Колева, зам.- министър на околната среда и водите.
Неразрешимият проблем с умишлените пожари в София идвал от новозаселили се в квартала. „Не знам защо полицията спи, те знаят, но не знам защо не предприемат мерки”, коментира Евгени Лазаров.
А кой следи какво се пали в София – от регионалната здравна инспекция отговориха така: „Отговорен орган е общината и съответните районни администрации”, заяви Ирена Петкова, директор на РИОСВ.
Според Министерството на околната среда и водите, въздухът у нас става все по-чист. „На територията на страната, с изключение на станция в Пловдив, нямаме превишение на нормите”, заяви Ренета Колева, зам.- министър на околната среда и водите. А че тези данни са изкривени се усъмниха от сдружението „За земята”. Основанието – къде са поставени станциите.
Една от станциите, които предизвикаха полемика, е тази в „Павлово”. Причината за недоволството е, че се намира на повече от разрешеното в наредбата отстояние от пътното платно.
„Тези изисквания се изпълняват, отчитайки предоставянето от общин ата терените и влиянието на следните фактори – електрозахранване, комуникация, достъпност, безопасност на населението и накрая – изисквания, свързани с териториалното планиране”, заяви Росалина Инджиева, и.д. на Изпълнителната агенция по околна среда.